İş kazası olursa işveren fazla prim ödeyecek

Meclise sunulan Torba Yasa Tasarısı'nın en ilgi çeken maddesi iş kazası gerçekleşen işyerlerine getirilen fazla prim ödeme yükümlülüğü. Tabi tam tersi de mümkün.

Sosyal güvenlik sistemimizde iş kazası gerçekleşen işyerleri ile iş kazası yaşanmamış işyerlerini ödenen prim açısından ayıran bir düzenleme yok.

2012 yılına kadar işyerleri yapılan işin tehlikeli olup olmamasına göre daha az ya da fazla prim ödemekteydiler. Ancak yapılan doğru bir düzenleme ile tüm işyerleri için prim oranları eşitlendi.

Yani işyerlerinin nitelik itibariyle tehlikeli iş yapmasını cezalandıran sistemden vazgeçilmişti.

Meclis'e sunulan yeni Torba Yasa Tasarısı ise işyerleri arasında prim oranını değiştirecek farklı bir uygulama getiriyor. Yasanın geçmesi halinde iş kazası gerçekleşen işyerleri daha fazla prim öderken, iş kazası yaşanmayan işyerleri daha az prim ödeyecekler. Peki nasıl?

Mevcut uygulamada tüm işverenler %2 oranında işsizlik sigortası işveren payı primi ödemekteler.

Getirilmesi düşünülen sistemle, %2 oranındaki işsizlik sigortası primi işyerinde iş kazası gerçekleşip gerçekleşmemesine göre eksiltilip artırılabilecek. Ancak söz konusu uygulama sadece 10’dan fazla çalışanı olan ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için söz konusu olacak. Yani sadece maden ve inşaat gibi çok tehlikeli işyerlerinde uygulanacak.

Buna göre, çok tehlikeli sınıfta yer alıp 10’dan fazla çalışanı bulunan ve üç yıl içerisinde iş kazası meydana gelmeyen işyerlerinde çalışanların işsizlik sigortası işveren payı teşvik olarak üç yıl süreyle %1 olarak uygulanacak.

Bunun yanında, işyerinde ölümlü iş kazası meydana gelmesi halinde ise işsizlik sigortası işveren payı %3 olarak alınacak.

İŞ KAZASINI BİLDİRMEYİP TEŞVİK ALAN İŞVEREN YANACAK

Yapılası düşünülen düzenleme ile teşvikten yararlanan bir işveren, işyerinde gerçekleşen iş kazasını SGK’ya bildirmezse yaklaşık 23.000 TL idari para cezası ödeyecek.

Ayrıca geçmişe dair yararlanılan primler de işverenden yasal faizi ile birlikte geri alınacak ve bu durumdaki işverenlere beş yıl süre teşvik yasağı uygulanacak.

Bununla da kalınmayacak, işverenin ortak olduğu şahıs şirketleri ve %50’den fazla payla ortak oldukları limited ve anonim şirketler de beş yıl süre ile teşvikten faydalanamayacak.

Bakalım getirilecek yeni düzenleme, işçi sağlığı ve güvenliğini sağlama noktasında işyerlerinin ne kadar ilgisini çekecek?

Twitter: @mhmtblt79