Metin Usta'nın eşine de maaş bağlanacak

Bilmem hatırlar mısınız? 2014 Eylül ayında Soma'da Metin Keskin isimli işçi madende tek başına kaza geçirerek ölmüştü. Ve suçu yalnız ölmek olduğu için eşine ve çocuklarına ölüm aylığı bağlanmamıştı.    

Radikal’de 8 Eylül 2014 tarihinde “Asla Yalnız Ölme” başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Yazıda, çıkartılan torba yasa ile Soma’da meydana gelen maden kazası sonrasında hayatını kaybeden işçilerin yakınları için bazı düzenlemeler getirildiğinden bahsetmiştik.

Neydi o düzenlemeler?

- Soma’da hayatını kaybeden işçinin varsa SGK’ya olan tüm borçları silinmişti.

- Gerekli şartlar sağlanmasa dahi ölen maden işçisinin eş ve çocuklarına ölüm aylığı bağlanmıştı. Yani normalde aylık bağlanması için gerekli olan 900 günlük prim yatırmış olma şartı aranmamış ve 1 gün çalışmış olsa dahi ölüm aylığı bağlanmıştı.

- Devlet, ölen işçinin eş, çocuk veya kardeşlerinden birisine kamuda personel olma imkanı vermişti.

Ancak belirttiğimiz gibi bu imkanlar sadece 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da meydana gelen maden faciasında ölen işçi yakınları için geçerliydi. Yani sonrasında meydana gelen kazalarda ölen işçilerin yakınları için bu imkanlar yoktu.

Söz konusu yazımda 2014 Eylül ayında, yine Soma’da, Metin Keskin isimli bir işçinin madende çalışırken iş kazası geçirdiğinden ve hayatını kaybettiğinden bahsetmiştim. Metin Keskin 36 yaşındaydı ve eşi ile 3 çocuğu vardı. Metin Keskin Soma’daki faciada ölen arkadaşlarından birkaç ay fazla yaşayabilmişti. Ancak yalnız ölmesi nedeniyle arkadaşlarının yakınlarına verilen haklar onun eş ve çocuklarına verilmemişti.

Bu yazım üzerine birisi iktidar partisinden olmak üzere üç milletvekili konu hakkında bilgi almak üzere benimle irtibata geçti. Ben de kendilerine konuyu anlattım.

Nitekim geçtiğimiz ay TBMM genel kuruluna gelen iş sağlığı ve güvenliği paketi ile ilgili torba yasada bu konuyla ilgili bir madde yer aldı. Düzenlemenin genel kurula gelmeden önceki halinde sadece Ermenek’teki maden kazasında hayatını kaybeden işçilerin yakınları için de Soma’daki ailelere tanınan haklar veriliyordu. Ancak tasarının son halinde 13/05/2014 ile 28/10/2014 tarihleri arasında maden ocaklarının yer altı işlerinde meydana gelen tüm iş kazaları bu kapsama alındı. Yani Soma faciası ile Ermenek faciası arasındaki tüm maden kazalarında ölen işçilerin yakınlarına yukarıda belirttiğimiz haklar verilecek.

Dolayısıyla yasa bu şekilde kabul edilirse Metin Keskin’in ailesine de aynı haklar verilecek.

Ancak ne yazık ki 28 Ekim 2014 tarihinden sonra meydana gelen ve gelecek maden kazalarında bu durum söz konusu olmayacak. Umarım hiçbir zaman böyle bir kaza olmaz ama olursa yeni bir torba yasa gerekecek.

Artık gözler Meclis'te. İç güvenlik paketinden fırsat bulup iş güvenliği paketi çıkartılabilirse hem Ermenek mağdurlarının uzun beklemesi sona erecek hem de Metin Ustanın eşi ve çocuklarına aylık bağlanacak.

Twitter: @mhmtblt79