3. Lig üstüne

Üçüncü Lig?de ilk kademe geç-tiğimiz hafta sonu tamamlandı. Bu sezon ilk kez yükselme grubu yürürlüğe koyuldu ve biri 11?li, dördü 10?arlı beş gruba ayrıldı. Gruplarda ilk iki sırayı...

Üçüncü Lig’de ilk kademe geç-tiğimiz hafta sonu tamamlandı. Bu sezon ilk kez yükselme grubu yürürlüğe koyuldu ve biri 11’li, dördü 10’arlı beş gruba ayrıldı. Gruplarda ilk iki sırayı alan takımlar yükselme grubuna çıkarken diğerleri klasman grubunda yer alacak.
Yükselme Grubu’na çıkan takımlardan beşi, ligde yeni ekipler. Bu da Üçüncü Lig’in kalitesinin ne kadar tartışılır olduğunu gösteriyor. Biraz yatırım yapan her takım bu ligde rahatlıkla başarılı olabilir.
Marmara Bölgesi takımlarının yer aldığı 1. Grup’ta Tepecik Belediyespor ve Lüleburgaz-spor ilk ikiye girdi. İstanbul ekibi Tepecik son maçında sahasında Gölcükspor’u devirerek, uzun süre potada yer alan Körfezlileri üzdü.
İki İstanbullu, Yıldırım Bosna ve Küçükköy dipte kopmuş durumda bekliyor ve işleri çok zor. İstanbul futbolu iki yıldır 3. Lig’e takım çıkaramazken sürekli takım kaybediyor.
İki ‘hülleci’ de Yükselme Grubu vizesi aldı: Aliağa Belediyespor’dan devşirilme Göztepe ve Tarım Kredispor’u satın alan Pursaklarspor da gruplarında ilk ikiye girdi. Geçen sezon 2. Lig’den düşen dört takım, burada fazla kalmak istemediklerini gösterdiler: 1. Grup’ta Tepecik Belediyespor, 2. Grup’ta İzmirspor 5. Grup’ta Hatayspor ve Kahramanmaraşspor.
Geçen sezon silahlı saldırı sonunda iki antrenör ve bir idarecisini yitiren ve ligdeki hakları askıya alınan Bafra Belediyespor 4. Grup’ta ikinci olmasını bildi. Geçmişte Sakarya ve Erzincan’dan böyle güçlü geri dönüşler izlemiştik. Yıllardır liglere büyük umutlara başlayan ancak sürekli hayal kırıklığı yaşayan Kastamonuspor 4. Grup’u averajla da olsa lider bitirdi. Son yıllarda, diasporanın desteğine güvenerek İstanbul grubunu istiyorlardı oysa demek ki saadet Karadeniz grubundaymış! 3. Grup’taysa Tavşanlı Linyit lider olur.
Gelelim diptekilere: 1’de Yıldırım Bosna ve Küçükköy’ün işlerinin zor olduğunu söylemiştik ancak en müşkül durumdaki 3. Grup’ta puansız Uşakspor. Artık onlara bir mucize gerekli. 4. Grup’ta; yılların istikrarlı takımı Demirçelik Divriği ve 2. Lig’den yeni gelen Erzincanspor
diğerlerinden koptu. 5. Grup’ta da çanlar Kilis Belediyespor için çalıyor.
Yükselme Grubu’nda ilk dört sırayı alan takımlar 2. Lig’e yükselirken, 5-6-7. olan ekipleri klasman grupları liderleriyle tek maçlı eleme sistemine göre karşılaşacak ve iki takım daha 2. Lig vizesi alacak.