Amatör futbol nasıl yönetiliyor?

Bugünkü sayfamızda İstanbul Futbol İl Başkanvekili Adem Mat'la güzel bir söyleşiye yer verdik. Bu vesileyle, köşemizde de Türkiye'de amatör futbolun yönetim sistemiyle ilgili bilgi vermek istiyorum.

Bugünkü sayfamızda İstanbul Futbol İl Başkanvekili Adem Mat’la güzel bir söyleşiye yer verdik. Bu vesileyle, köşemizde de Türkiye’de amatör futbolun yönetim sistemiyle ilgili bilgi vermek istiyorum.
Amatör futbolu esas olarak yöneten kurum elbette Türkiye Futbol Federasyonu’dur (TFF) ancak TFF bunu yaparken Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) ve buna bağlı olarak illerdeki amatör spor kulüpleri konfederasyonlarından (ASKF) büyük yardım görür, onlarla koordineli çalışır.
TFF’nin her ilde birer ‘Futbol İl Temsilcisi’si var. İl temsilcileri gönüllülük esasına göre çalışır, o kentteki kulüpler ve TFF arasında köprü vazifesi görür.
ASKF’lerse adı üzerinde kentteki amatör kulüplerin birleşerek oluşturdukları federasyonlardır. Türkiye’nin her ilinde ASFK’ler çok aktif olup lig programlamalarından, o ilde oynanan Türkiye şampiyonalarının organizasyonundan sorumludurlar. Bizler de örneğin Anadolu’dan bilgi almak için ASKF’leri ararız, temsilcileri değil. Liglerin fikstürlerini, sonuçlarını ASKF’ler kendi sitelerinde yayımlar.
İstanbul’sa bu konuda bir istisnadır. İstanbul Futbol İl Temsilciliği (Şimdi İl Başkanlığı oldu) kentteki tüm futbol faaliyetlerinden sorumludur. Aslında İstanbul’da da ASKF ve temsilcilik İstinye’deki ‘Amatörler Evi’nde birlikte çalışırdı ancak 2008’de aradaki ipler koptu. ASKF’nin başkanlık seçimi sahte imza iddialarıyla mahkemeye taşınınca İl Temsilcisi Yemen Ekşioğlu ve ekibi, İstinye’den Beylerbeyi’ne taşındı. Ancak olayın bir de siyasi yönü var. Herkesin teker teker kişisel siyasi tercihini bilemeyiz elbette ancak TFF İl Başkanlığı ve İstanbul ASKF şu anda siyasi olarak karşı cephelerde duruyor. Bazı kulüpler de ASKF’ci ve İSTFİT’çi olarak ayrılmış durumda.
TASKK’ın kongresinde İstanbul ASFK’nın durumuyla şaibeli seçim görüşüldü ve ihraç edildi. Şimdi TASKK, İASKF diye bir kurumu tanımıyor, hatta kitapçıklarında Mersin ASKF’den sonra İzmir ASKF geliyor. Kulüpler her sezon lige girerken katılım payının bir kısmını kendi illerindeki ASKF’lere yatırır, İstanbul’daysa bu ücret TASKK’a yatırılıyor.
İstanbul’daki amatör futbolda yaşanan bu ayrılık üzücü tabii, olan amatör kulüplere oluyor. Şu anda İstanbul ASKF’nin hiçbir işlevi kalmadı çünkü hiçbir şey yapmaya hakkı yok. Geçtiğimiz aylarda bazı kulüplerin artık buraya boş yere aidat vermemek için üyelikten istifa etmeyi düşündüğü duyumlarını almıştık.
Futbol Federasyonu’nda amatör futbolu Amatör Kurul yönetir. Bu kurulun başındaki Mehmet Baykan, aynı zamanda TASKK ve Konya ASKF başkanıdır. Bu kurulda bir tek Futbol İl Temsilcisi vardır, o da İstanbul’u temsilen Yemen Ekşioğlu’dur. Bölgesel Amatör Lig, yaş kontenjanı gibi konular amatör kurulda görüşülür, tavsiye kararları alınır ve TFF Yönetim Kurulu’na sunulur.
Futbol İl Temsilciliği görevine seçimle gelinir ancak yönetmeliklere göre TFF istediği ile kendisi bir temsilci atayabilir. Örneğin İstanbul...
ASKF’nin iyice zayıfladığı İstanbul’da ilçe amatör spor kulüpleri birlikleri kurulmaya başladı. Bunlar kulüplerin özellikle yerel yönetimlerle arasında bir köprü durumunda ve sistem şu ana kadar gayet güzel işliyor.