Amatör Karma

Bu haftayla birlikte liglere ara verildi ve milli heyecan başladı. Ancak geçtiği-miz hafta, Ramazan Bayramı?nı kutlarken değişik bir milli heyecan vardı.

Bu haftayla birlikte liglere ara verildi ve milli heyecan başladı. Ancak geçtiği-miz hafta, Ramazan Bayramı’nı kutlarken değişik bir milli heyecan vardı. Türkiye’de pek kimsenin haberinin olmadığı UEFA Regions Cup’ta ilk kez mücadele eden Marmara Amatör Karması Rusya’daki eleme grubunda ikinci olmasına karşın elendi.
Regions Cup, UEFA’nın altı yıldır ülkelerin amatör bölge karmaları arasında düzenlediği bir turnuva... Ancak Türkiye’den ilk kez bu sezon katılım oldu. Hatırlarsınız salonda oynanan futbol olan futsal’ı keşfetmemiz de epey vakit almıştı. Eski Fenerbahçeli futbolcu Müjdat Yetkiner’in yönetimindeki Marmara Amatör Karması’nda, daha önce hiç profes-
yonel futbol oynamamış futbolcular yer alıyor. Ancak karmadaki oyuncuların, hani şu ara sıra Avrupa kupalarında temsilcilerimizin karşısına çıkan ufak ülke takımlarındaki mesleği polis, öğretmen, kasap olan amatör futbolcular olmadığını da belirtelim. Karmaya seçilen oyuncular Dikilitaş, Hadımköy, Avcılar, Gürpınar gibi iddialı takımlarda para karşılığı adeta profesyonel gibi oynayan futbolcular. Ama tabii Türkiye’deki amatör liglerin durumu başka bir yazı konusu.
Büyük çoğunluğu İstanbul Süper Amatör Küme takımlarından gelen oyunculardan kurulu Marmara Karması’nda Bodrumspor’dan da oyuncu var.
En çok oyuncuysa Dikilitaşspor’dan.
Takım, ilk ön eleme grubunda İsveç, Gürcistan ve Litvanya temsilcilerini geride bırakıp Rusya’daki ikinci eleme turuna kaldı. Burada Beyaz Rus rakibini 2-0 yenip Yunan temsilcisiyle 1-1 berabere kalırken ev sahibi ülkeden Privolzhie’ye 5-2 yenilince havlu attı.
İlk kez bu turnuvaya katılan bir takım için aslında iyi sonuç. Ayrıca Amatör Karma yeni kuruldu sayılır. Takımın fazla hazırlık maçı yapma şansı yok ve oyuncuların birbirine uyum sağlaması zor olabiliyor. Ayrıca rakipler uzun süre birlikte oynayan takımlar. Bununla birlikte özellikle İstanbul amatör camiasında teknik direktör Müjdat Yetkiner’in oyuncu seçimlerine karşı biraz tepki var. Seçimlerde adaletsizlik olduğunu düşünenler mevcut (Gerçi Fatih Terim de bu dertten mustarip!). Ayrıca İstanbul Süper Amatör gibi, 3. Lig’den daha kaliteli bir ligin karmasının daha başarılı olması gerektiği dile getiriliyor. Şu bir gerçek ki ortada bir emek var. Karma, oyuncular için iyi bir vitrin. Eleştiriler her zaman olacak. Federasyon ve yönetim eleştirileri dikkate almalı. O zaman başarı daha çabuk gelecektir.