Amatör yabancılar

Zaman zaman gazetelerde görüyorsunuzdur, falanca amatör küme takımı kadrosuna yabancı oyuncu transfer etti diye. Türk futbolunun garipliklerinden biri işte. Yeni yeteneklerin gelişmesine engel olur mu olmaz mı tartışmaları...

Zaman zaman gazetelerde görüyorsunuzdur, falanca amatör küme takımı kadrosuna yabancı oyuncu transfer etti diye. Türk futbolunun garipliklerinden biri işte. Yeni yeteneklerin gelişmesine engel olur mu olmaz mı tartışmaları çerçevesinde her sezon Süper Lig takımlarının yabancı kontenjanlarını tartışır dururuz.
Ama gelin görün ki futbolcu fabrikası olan amatör liglerde her takıma ikişer yabancı serbestliği vardır ve imkânı olan her takım çatır çatır bu hakkını kullanır.
İşin ilginç kısmı, Süper Lig ve amatör kümelerde yabancı oyuncu hakkı varken aradaki 1, 2 ve 3. liglerdeki takımlara bu hakların tanınmamış olması (Süper Lig'den düşenlerde sözleşmesi devam edenlerin oynayabilmesi gibi ucube bir kural var gerçi). Bir dönem federasyon, 2. Lig A Kategorisi takımlarına, Türki cumhuriyetlerden yabancı oyuncu alabilme hakkı tanımıştı, ancak haliyle hiçbir kulüp bu kısıtlı izne ilgi göstermedi (Türki cumhuriyetlerden şimdiye kadar hangi Süper Lig takımı kaç oyuncu almış, yahut o ülkelerden Rusya dışına kaç futbolcu gidebilmiş, o da ayrı konu), yakın zamanda da bu hak kaldırıldı.
Şu anda birçok ilin süper amatör kümesi, 3. Lig ve 2. Lig'den daha iddialı, daha kaliteli takımlara sahip. Birçok futbolcu bu iki ligde vasat takımlarda az paraya oynamaktansa amatöre dönüp daha iyi imkân veren kulüplere yöneliyor. İstanbul Süper Amatör Küme'ye bakalım mesela: Hadımköyspor'un iki tane Gürcü futbolcusu var, Türk oyuncuların da birçoğu 2. Lig'den, 3. Lig'den gelme. Ayazağaspor da keza aynı, onlar da iki tane Gürcü aldılar. Isparta Eğirdir Belediyespor'da iki Honduraslı, Ardahanspor'da iki Senegalli, Nevşehir Narspor'da iki Nijeryalı mevcut.
Bu örnekler daha da artar...
Demem o ki, futbolcu fabrikası olması gereken amatör kümelerde bile belli bir hedefi olan takımlar yabancılara veya pahalı transferlere yöneliyor. Ancak oyuncu yetişmeye devam ediyor. Çünkü her kulübün farklı misyonları var. Birçok kulüp de gençlere şans tanıyor, onları yetiştiriyor ve kendilerini kanıtlayınca büyük takımlara gönderiyor. Bu nedenle biraz daha renk gelmesi için 1, 2 ve 3. liglerde kısıtlı da olsa yabancı oyuncuya izin verilmesi taraftarıyım. Örneğin 1. Lig'de dört,
2. Lig'de üç yabancı olabilir (Üçüncü Lig yakında kalkıyor zaten). İsterseniz bu yabancılara örneğin 25 yaş sınırı koyarsınız. Böylece alt liglerimize de kalite ve heyecan gelir, buralar Süper Lig eskileriyle dolmaz.