Amatörden Bosman çıkar mı?

Belçikalı Jean-Eric Bosman, 1990 yılında bonservisini vermeyen kulübü RFC Liege'e isyan edip durumunu Avrupa Adalet Divanı'na taşıyarak meslektaşlarının hayatını olumlu yönde değiştiren 'Bosman Kuralları'nın çıkmasına vesile oldu. Galiba bir Bosman da bizim amatör liglere gerekecek. Zira oyuncuların serbest kalmasıyla ilgili birtakım sıkıntılar var

Belçikalı Jean-Eric Bosman, 1990 yılında bonservisini vermeyen kulübü RFC Liege’e isyan edip durumunu Avrupa Adalet Divanı’na taşıyarak meslektaşlarının hayatını olumlu yönde değiştiren ‘Bosman Kuralları’nın çıkmasına vesile oldu. Galiba bir Bosman da bizim amatör liglere gerekecek. Zira oyuncuların serbest kalmasıyla ilgili birtakım sıkıntılar var.

Türkiye’deki amatör liglerde 18 yaş altı sporcular, kulüplerinin izni olmadan hiçbir yere gidemiyor. 18-23 yaş arası futbolcular, kulüpleri izin vermese bile 2500 liralık katkı payını TFF’nin hesabına yatırırsa serbest kalabiliyor. 23-25 yaş arasında bu rakam 1250 lira. 25’ini dolduran futbolcuysa sezon biter bitmez alıp başını gidebiliyor.

Bu kısıtlamalar, amatör kulüplerin binbir güçlükle emek verip yetiştirdikleri futbolcuların hiç pahasına ellerinden uçup gitmemesi için yapılmış. Elbette, kulüp isterse, karşı tarafla anlaşıp haklarından vazgeçerek futbolcuyu bedelsiz verebiliyor. Lakin bazı kulüpler durumu kötüye kullanıyor. Misal antrenörüyle, yönetimle anlaşamayan veya kadroya giremeyen, oynayabileceği yere gitmek isteyen genç futbolcular ayrılmakta zorluk yaşıyor. Gelip de izin belgesi isteyen futbolcuya, “Git şu kadar para getir” diyen kulüp çok. Babası mobilyacı olan futbolcudan eşya isteyen kulüp dahi var. Ne yazık ki pek çok aile de ödemek zorunda kalıyor zira 25 yaş altı futbolcunun serbest kalması için lisansının 2 yıl vize edilmemesi gerek. Bu 2 boş sezon demek.

Kulüpler de bir noktada haklı. Bazen futbolcunun transfer olacağı kulüp “Yetiştirme bedeli ödeyemeyiz, lisansını al gel, oynarsın” diyor. Yetiştirici kulüp de razı gelmiyor haliyle. Şöyle bir çözüm olabilir: Amatörden profesyonel kulüp altyapılarına transferde katkı payı ödenmesi zorunlu kılınabilir, amatörden amatöreyse serbestlik tanınabilir. Futbol oynamak için aynı ilçenin bir kulübünden diğerine gitmek isteyen genç oyuncunun önü kapanmamalı. Kulüplerin istedikleri, aileler için ciddi para.

Aslına bakarsanız kuraldan öte iyi niyet gerekli. Bu durum amatör futbolumuzun durumunu da gözler önüne seriyor. Futbolcular kulüplerden para talep edince kulüpler de futbolculardan para ister duruma geliyor. Anlayacağınız amatörün yalnızca adı kalmış.