Aydınspor'un çöküşü

Sanıyorum Fotospor gazetesinde yayımlanan bir fotoğraftı. Fenerbahçeli futbolcular üzerilerinde sadece don veya şortla soyunma odasında yere yığılmış...

Sanıyorum Fotospor gazetesinde yayımlanan bir fotoğraftı. Fenerbahçeli futbolcular üzerilerinde sadece don veya şortla soyunma odasında yere yığılmış, şaşkın şaşkın oturuyorlar (O zamanki gazeteciler şanslıymış, biz şimdi odaya başımızı uzatıp bakamıyoruz). Gazeteler Sarı-Lacivertlileri ve yeni teknik adamları Guus Hiddink'i ağır bir şekilde eleştiriyor... Hatırladınız değil mi? 26 Ağustos 1990'da oynanan ve Aydınspor'un Fenerbahçe'yi 6-1 yendiği maçtan bahsediyorum elbette. Siyah-Beyazlılar Birinci Lig'de topu topu üç sezon kaldı ancak sadece bu galibiyet bile Ege temsilcisini hafızalarımıza kazıdı.
Ege temsilcisi İkinci Lig'e düştükten sonra sadece bir kez Süper Lig'e çok yaklaştı ancak 1995'teki play-off maçlarının finalinde Eskişehirspor'a son dakika golüyle boyun eğdi.
Aydınspor'un şu sıralar durumu içler acısı. 3. Lig 3. Grup'ta sezona şampiyonluk parolası ve azımsanamayacak bir bütçeyle başlamalarına karşın üst üste alınan kötü sonuçlar sonrası alt sıralara demir attılar (17 takım arasından 15'inciler ve son dört ligden düşecek).
Birçok Anadolu takımı gibi Aydınspor da 'kentin büyükleri'nden yardım bekliyor. Kulüp Başkanı Ali Uzunırmak, yönetim kurulu olarak ellerinden geleni yaptıklarını ancak destek olmadan takımın ilerleyemeyeceğini söylüyor.
İlginç bir şekilde, belediyenin desteklediği Süper Amatör küme ekibi Aydın Belediyespor, Aydınspor'dan maddi olarak iyi durumda ancak Mavi-Beyazlılar yıllardır 3. Lig'e çıkmayı başaramıyor. Bir ara Aydın Belediyespor ve Aydınspor'un birleşmesi fikri ortaya sürüldü ancak kabul görmedi.
Geçen hafta içi ajanslara düşen haberde takımın yalnızca 7 futbolcuyla antrenman yaptığı ve Aliağa Belediyespor maçına çıkamayacağı haberi geldi (İlgiçtir aynı gün Aliağa Belediyesporluların paralarını alamadıkları ve futbolcuların Aydınspor maçına çıkmayabileceği haberi de ulaştı! Neyse ki maç oynandı, Aliağa kazandı).
Daha da kötüsü, geçen hafta yapılan kongrede yönetime talip çıkmazken, tüzük gereği görevine devam etmesi gereken mevcut yönetim kurulu da istifa etti. Şimdi kulüp anahtarı büyük olasılıkla valiye verilecek. Taraftarlar şaşkın, kızgın ve elbette üzüntülü.
Aydınspor'un başına gelenler aslında Ege futbolunda öteden beri gelen çöküşte sadece bir halka. Yılların Göztepe'sinin durumu ortada. Mevcut durum, Aydınspor için hiç açıcı değil.