BayArena'da iş ve işçi problemi

İşçi ve havuz problemlerini hatırlarsınız... </br>Bir işçi bir işi dört saatte yaparsa başka bir işçi o işi kaç saatte yapar?.

İşçi ve havuz problemlerini hatırlarsınız...
Bir işçi bir işi dört saatte yaparsa başka bir işçi o işi kaç saatte yapar?.
Dün Leverkusen'in ilk 22 dakikadaki üç golünden sonra herhalde çoğu kişi benzer bir problemi çözmeye çalışıyordu: Leverkusen 3 golü 22 dakikada atıyorsa turu geçmesi için üç gole ihtiyacı olan Galatasaray'ın kaç dakikaya ihtiyacı vardır? Şıklar: a) 3 dakika b) 45 dakika c) 90 dakika d) Sabaha kadar oynasalar Leverkusen'e üç gol atamazlar e) Hiçbiri. Neyse ki daha sonra üst üste gelen iki gol düşünmeye mahal bırakmadı.
Şimdi asıl gündemimizi ilgilendiren soruya geçelim: Galatasaray'ın hezimete uğramasının (Gerçekten hezimetti, skorun yanı sıra Sarı-Kırmızılılar ortaya futbol adına hiçbir şey ortaya koyamadığı gibi sahadan silindi) nedeni neydi? a) Federasyon Konya maçını pazartesi oynattı, Galatasaray yorgundu b) Karl Heinz Feldkamp yanlış oyuncu tercihi yaptı, tecrübeli oyuncular Song ve Lincoln'ü ilk 11'de başlatmalıydı c) Ali Sami Yen'deki maç sonrası basın Galatasaray'ı gereksiz yere şişirdi, futbolcular kolay tur atlarız havasına girdi d) Dün sahaya çıkan tüm Galatasaraylı futbolcular berbat oynadı e) Hepsi.
Sanıyorum bugün birçok kişinin sınav kâğıdında (a) veya (b) seçenekleri çoğunlukta olacak, arada tek tük (c) diyenler de çıkabilir. Tek suçlu olmasa bile Feldkamp'ı az da olsa eleştirebiliriz. Oturmuş kadrosunu bozmak istememesi anlaşılabilir. Sonuçta Şükrü Saracoğlu'nda Fenerbahçe'ye sahayı dar eden, son haftalarda başarılı sonuçlara imza atan yine bu kadroydu. Lakin şu bir gerçek ki oyuncuları yorgun, birçoğu da tecrübesiz. Elindeki yedek kulübesinden yararlanabilirdi. Lincoln ilk 11'de başlasa yararlı olabilir miydi, bundan kuşkuluyum ancak sol beke Volkan'ın yerine bir Hakan Balta fena olmazdı. Leverkusen'in ilk üç golünden ikisi sol kanattan geldi. Ayrıca ortada Topal-Ayhan ikilisi yerine Barış-Ayhan veya Barış-Topal ikilisiyle oynayıp Song savunmaya çekilebilirdi.
Son haftalarda çok övülen Servet-Emre ikilisi dün çok kötüydü, eğer Kiessling gününde olsa Galatasaray bu sezon Beşitaş'ın 8-0'lık rekorunu kırabilirdi. Sarı-Kırmızılılar adına pozisyon namına buraya yazabileceğimiz tek girişimleriyse uzaktan seçilen şutlardı ki bunların da pek çoğu kaleyi tutmadı.
Galatasaray'ın Avrupa kupalarındaki başarıları malum... Lakin isimle bu işlerin yürümediğini dün gördük. İki takım arasındaki kadro, tecrübe (Hakan Şükür'ü kadroya almakla tecrübeli kadro kurmuş sayılmazsınız) ve mentalite farkı göz önüne alındığında Leverkusen'in tur atlaması normal. Anormal olan tek şey alınan farklı skor.