Becks ve Galaxy

Gözden ırak olan gönülden de ırak oluyor... İlhan Mansız?ın Vissel Kobe?ye transferinin ilk günlerini hatırlıyorum da...

Gözden ırak olan gönülden de ırak oluyor... İlhan Mansız’ın Vissel Kobe’ye transferinin ilk günlerini hatırlıyorum da... Japon sitelerden haber bulabilmek için uğraşmamızı, İlhan’ın ismini bile ezberlememi... Sonra Alpay, Şenol Güneş Uzakdoğu’yu denedi. İlk başlarda haberleri sağda solda çıktı ama sonra giderek daha az kendilerinden haber alınır oldu (Gerçi bunda kısmen biz gazetecilerin de sorumluluğu var ama burada arz-talep meselesine girip işin içinden sıyrılıyorum).
Uluslar arası futbol dünyasının biricik yıldızı David Beckham’ın yeni dünyaya gidişi de epey şatafatlı olmuştu. Transferi manşetlerden verildi, Becks’in ilk oynadığı maçlar gazetelerde televizyonlarda yer aldı. Sonra Beckham sakatlandı sezonunun büyük çoğunluğunda forma giyemedi. Takımı Los Angeles Galaxy de başarılı olamadı zaten.
Beckham ve Galaxy, Amerikan Futbol Ligi MLS’e sessiz sedasız bir giriş yaptı (İddaa’cılar sözüm size değil, biliyorum sizin Norveç 2. Ligi’nden bile haberiniz var şu
aralar). Teknik direktör Ruud Gullit’in önderliğinde aslında iddialı girmişlerdi lige ancak henüz ilk maçta aldıkları 4-0’lık mağlubiyet Kaliforniyalılar’ı şoka uğrattı. Ancak daha sonra David Beckham’ın asistleri, Landon Danovan’ın golleri Yeşil-Sarılılar’ı sıralamanın üst sıralarına taşıdı. Gün itibariyle Batı Konferansı’nda Real Salt Lake’in 1 puan gerisindeler, üstelik 1 maçları eksik! İlk sezonunda ligde gol atamayan Beckham, oynadığı 15 lig maçında 5 kez fileleri sarstı, 7 de asist yaptı. Landon Danovan’ınki daha etkileyici: 13 maçta 11 gol, 7 asist. 16 maçta 34 gol atıp 31 gol yiyen ve her iki kategoride de zirveyi hiç kimseye bırakmayan Galaxy’nin ne büyük sorunu savunma gibi görünüyor.
Özellikle eski Galatasaraylı Abel Xavier topun ağzında. Savunmadaki zaaflarını
en aza indirgemek için Huracan’dan Arjantinli Eduardo Dominguez’i aldılar.
Eğer bu aşı tutarsa Galaxy bu sezon yaptığı yatırımların karşılığını alabilir. Ayrıca teknik patron Gullit’in ‘liderlik yapamadığı’ yönünde eleştiriler da mevcut.
New England Revolution’ın genel klasman lideri olduğu MLS’te Columbus Crew, Chicago Fire, Real Salt Lake bu ekibi takip ediyor. Real hariç diğerleri Doğu Konferansı’ndan ve şampiyon da geçen yılın aksine (Houston Dynamo) Doğu’dan çıkacak gibi duruyor. Ama Beckham finale çıkmadığı sürece şampiyonu ancak kendi çabalarınızla öğrenebilirsiniz!