Belediyesporlar

Bildiğiniz gibi Mart 2009?da yapılacak yerel seçimler öncesi nüfusu 2000?in altına düşen yerlerin belediyeleri kapatılacak. Bu 899 belde demek. Bu sayı da mevcut belediye...

Bildiğiniz gibi Mart 2009’da yapılacak yerel seçimler öncesi nüfusu 2000’in altına düşen yerlerin belediyeleri kapatılacak. Bu 899 belde demek. Bu sayı da mevcut belediye sayısının yaklaşık yüzde 30’una tekabül ediyor. Olayın siyesi boyutunu irdelemek erbabına düşer ancak konunun futbolu ilgilendireceği kesin.
Şu anda Türk futbolu belediyelerin omuz-larında desek abartmış olmayız. Nasıl ki kulüpler bir yönetim seçemeyince anahtarı valiye verirler, sezon öncesinde ve sırasında belediye başkanlarının kapısına gidilip destek istenir. Türkiye’de şu anda kulüplerin çoğu bağlı bulundukları belediyelerden destek görüyor.
Bu para oluyor, malzeme oluyor, araç oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ele alalım. Süper Lig’de takımı olduğu için eleştirilen ve ‘amatör branşlara destek versin, güreş
takımı falan kursun’ denilen İBB, her sezon başında İstanbul’daki yüzlerce amatör
kulübe malzeme yardımı yapıyor (Ha yeri gelmişken, İBB’nin ayrıca güreş, judo, masa tenisi vs. takımları var zaten) Ayrıca her ilçe belediyesi, ilçesindeki takımların maçlara gitmesi için otobüs sağlıyor.
Belediyelerin kapatılmasının depremi özellikle Anadolu’da yaşanacak. Özellikle Ege’de, Orta Anadolu’da ve Güney Marmara’da birçok ‘Belediyespor’ var. Bu takımların yarısının artık bir belediyesi, dolayısıyla takıma para aktaran bir belediye başkanı olmayacak. Bu demek ki Anadolu’da birçok kulüp kapanma noktasına gelecek. Xspor’ken daha fazla legal maddi destek için X Belediyespor olan takımlar sudan çıkmış balığa dönecek.
Belediyelerin desteği devam edecek elbette ancak ilgilenecekleri takım sayısı artacak. Örneğin Kocaeli kentinde merkeze yakın birçok belde var ve bunların hemen hemen hepsinin birer kulübü var. Bu kulüplerin yönetici ve futbolcuları, marttaki yerel seçimlerden sonra bir mahalle takımının üyeleri olarak uyanacak. Eh, mahalle takımlarının durumu ortada. Tamam, yine belediyenin desteğini alacaklar ancak eskiden belde belediyelerinin biricik takımıyken ancak daha büyük belediyenin bakmak zorunda kaldığı
onlarca takımdan biri olacak.
Türk futbolundaki çarpık yapılaşma bir yerde kendini gösterecekti. Ancak bu, küçük çapta bir deprem olacak. Büyük belediyeler futbola yatırım yapmaya devam edecek. Gerçi koskoca devlet bakanının makamında futbol imza töreni düzenlediği bir ülkede belediye futbol takımına para akıtmış, çok mu!