Bir garip kupa

Pendikspor denince aklınıza ne geliyor? Elbette ki, 1999'da Türkiye Kupası'nda Fenerbahçe'yi 2-1'lik skorla eleyen takım. Peki ya Lüleburgazspor?

Pendikspor denince aklınıza ne geliyor? Elbette ki, 1999'da Türkiye Kupası'nda Fenerbahçe'yi 2-1'lik skorla eleyen takım. Peki ya Lüleburgazspor? Kırmızı-Yeşillilerin 1979-80 sezonunda Türkiye Kupası'nda üst üste Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı elemesi, gazetelerdeki 'A be Lüle, ne yaptın büle, çabuk süle' başlıkları birçok futbolseverin halen hafızalarında...
Bu iki mütevazı ekip, Türk futbolseverinin aklında yer etmişse, bir 'marka' olmuşsa bunun nedeni Türkiye Kupası'dır.
Lige verilen arada Fortis Türkiye Kupası'nda ikinci ve üçüncü hafta maçları yapılacak. Avrupa'nın birçok ülkesinde federasyon kupaları sürprizlere açık turnuvalardır. Sadece aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelerde alttakilerin önünü kesmek için uğraşılıp duruyor. 'Zaten topu topu dört büyüğümüz var, aman onlar da ilk turlarda elenip gitmesin' endişesi almış başını gidiyor.
Mevcut sistemde kupaya Süper Lig ve 1. Lig ekiplerinin yanı sıra 2. Lig'den 'seçme' takımlar katılıyor. Bizdeki kupa bir federasyon kupasından ziyade bir lig kupası hüviyetinde. Oysa Federasyon kupaları ülkedeki çoğu kulübe açık olmalı. Sözgelimi İngiltere Federasyon Kupası'na bu sezon 731 kulüp katıldı. Fransa Kupası profesyonel ve amatör yüzlerce kulübe açık. Rusya Kupası her sene 512 takımla açılıyor. Gerçi Fransa ve Rusya 'büyükleri'ni sonlara doğru sisteme katıyor ancak futbolun beşiğinde hem büyük takımlar oldukça erken turlarda turnuvaya dahil oluyor hem de seribaşı sistemi geçerli değil. Pek de güzel sistem devam ediyor.
İlk turlarda bile büyük heyecan yaşanıyor.
Bu yıl kupaya baktığımızda grup aşaması öncesi elemelerde sürpriz sonuçlara imza atıldığını görüyoruz. Şanlıurfa, Alanya, DİSKİ, Kırıkkale gibi takımlar gruplara kaldı. Ancak mevcut sistemde bu takımların fazla bir şansı yok. Arada alacakları 'sansasyonel' galibiyetler bile onları kurtaramıyor. Misal, iki sezon önce kupada İnegölspor Beşiktaş'ı sahasında 1-0 yendi. Peki ne oldu? Beşiktaş şampiyon olurken, İnegöl gruptan elendi.
Oysa elemeli bir turnuva olsa İnegöl belki bir Pendik, bir Lüleburgaz gibi marka olacaktı.
Bu nedenle federasyon kupamız, lig kupası sisteminden kurtulmalı, tek maçlı eleminasyon sistemine geçilmeli. Hem tüm profesyonel takımlara hem de ileride kurulacak deplasmanlı amatör lig ekiplerine açık olmalı. Örneğin Fenerbahçe, Nusaybin Demirspor'la, Gazi Belediyespor'la karşılaşabilmeli. Futbolumuz o zaman daha renkli olacaktır.