Bir semt kulübünün büyük başarısı

Mütevazı bir semt takımı olan Çıksalınspor'un kaderi, Fikret Sivri'nin başkan olmasıyla değişti.

Soğuk bir kış günü, İstanbul’da Spor Akademisi Stadı’nda oynanan bir maç sonrası, yıllarca profesyonel liglerde mücadele etmiş kent kulübünün başkanı, protokolde yanındakilere “Mahalle takımına yenildik” diye dert yandı. O maç sonrası kent kulübünün şampiyonluk iddiası da sona erdi. O hafta ikinci sırada olan ‘mahalle takımı’ ise çıkışını sürdürdü ve geride bıraktığımız pazar günü, bitime iki hafta kala şampiyonluğunu ilan etti. O takımın ismiyse Çıksalınspor… Çıksalın, İstanbul’un Beyoğlu ilçesi sınırlarında bir semt (mahalle değil)… Kuruluşları 1955 ancak Yeşil-Sarılı kulübün İstanbul amatör futbol tarihinde fazla bir başarısı yok. Beyoğlu temsilcisi 2000’li yıllarda bir kez 3. Lig’e çıkma şansı yakalamıştı ancak o dönem tek maçlı eleminasyon sistemine göre oynanan elemelerde ilk sınavda elenip dönmüştü.

Mütevazı bir semt takımı olan Çıksalınspor’un kaderi, Fikret Sivri’nin başkan olmasıyla değişti. Başarı için önce tesisleşmenin şart olduğunun bilincindeki Sivri, kulübe semt içinde güzel bir tesis kazandırdı, gelirler arttı. Kulüp tarihindeki bir diğer dönüm noktası, Mehmet Mustafa Yorulmazlar’ın teknik direktörlüğe getirilmesi oldu. Spor akademisinde okuyan yetenekli isimleri kadrosuna dahil eden kulüp geçen sezon beklentileri aşarak, İstanbul Süper Amatör Lig’de ilk kademeyi geçtiği gibi, play-off grubunda Tuzlaspor’un ardından averajla ikinci oldu ve Bölgesel Amatör Lig’e (BAL) çıktı.

Bu sezon BAL 10. Grup’ta yer alan Çıksalınspor’a açıkçası fazla şans tanınmıyordu. Grupta Adapazarıspor, Kütahyaspor, Düzce Beyköy Belediyespor gibi iddialı ekipler vardı. Üstelik kulüp, BAL standartlarına uygun bir stadı olmadığı için maçlarını, İstanbul’un karşı yakasındaki Spor Akademisi Stadı’nda oynamak zorundaydı. Ancak Yeşil-Sarılılar 7. haftadaki 3-1’lik Kocaalispor yenilgisi sonrası oynadığı 17 maçta 13 galibiyet ve 4 beraberlik alarak, bitime iki hafta kala en yakın takipçisi Adapazarıspor’un 7 puan önünde şampiyonluğunu ilan etti.

Belediye ve zengin işadamları destekli kulüpler arasında Çıksalınspor’un bu başarısı alkışı hak ediyor. Bu yönetim anlayışıyla 3. Lig’de başarı da sürpriz olmaz.