Bir Süper Lig ekibi olarak Aliağa A.Ş.

İsimlerini değiştiren kulüpler TFF kayıtlarını arap saçına çevirdi! Aliağa Süper Lig'de oynamış görünürken Zonguldakspor forması giymiş bir oyuncunun TFF'deki takımının ismi Fenerspor.
Bir Süper Lig ekibi olarak Aliağa A.Ş.

2006-2007 sezonunda Göztepe'nin düşmesine neden olan Aliağa iki sezon sonra Sarı-Kırmızılılar için profesyonel lige yükselme bileti olmuştu.

Futbol Federasyonu’nun geçmişte bazı kulüplere ‘hülle’ izni verdiği, futbolseverlerin bildiği bir gerçek. Kulüpler arasında isim ve logo değişimi ilk olarak Kayserispor ve Erciyesspor arasındaki hamleyle futbol gündemimize gelmiş, 2003-2004 sezonunda 2. Lig A Kategorisi’ni şampiyon olarak tamamlayan Erciyesspor, 9 Temmuz 2004 tarihinde yaptığı genel kurul kararıyla ismini Kayserispor, renkleriniyse Sarı-Kırmızı yapmıştı. O sezon Süper Lig’den düşen Kayserispor’sa tersi bir hamleyle Erciyesspor olmuştu.

Pratikte her şey normal görünse de işin bürokratik kısmı o kadar basit değil. Futbol Federasyonu, resmi olarak kulüplerin genel kurul kararlarını kabul ettiği için, isim değiştiren kulüplerin geçmişlerini yeni isimleriyle anıyor. Hal böyle olunca TFF’nin resmi internet sitesi tff.org’da eski yılların puan tablolarında ilginç durumlar ortaya çıkıyor. Mesela 1997-1998 sezonu puan tablosunda Süper Lig’de Kayseri Erciyesspor görülüyor, oysaki o Erciyesspor Süper Lig’e çıkmak için ta 2004-2005 sezonunun sonunu bekleyecekti. Elbette ki TFF’nin sitesinde 1997-1998 sezonunda görünen Erciyesspor aslında Kayserispor ancak Sarı-Kırmızılılar kongrede resmi olarak isimlerini Erciyes yaptığı için TFF’nin puan durumlarında bu kulübün önceki yıllardaki tüm isimleri de değişti. Bununla beraber fikstür bölümünde Kayserispor ismi kalmış görünüyor. Bu durum diğer ekipler için de geçerli.

Hangisi Göztepe?
En çarpıcı örneklerden biri Göztepe’nin... 2006-2007 sezonunda 3. Lig’den amatöre düşen Göztepe, bir sonraki sezon tekrar 3. Lig’e çıkamayınca İzmir’in köklü ekibini kurtarmak için düğmeye basılmıştı. Kaderin bir cilvesi, 21 Nisan 2007’de Göztepe’yi 2-0 yenerek sezonun bitimine 1 hafta kala Sarı-Kırmızılılar’ın düşmesini garantileyen Aliağa, isim, renk ve logosunu değiştirip Göztepe A.Ş adını aldı ve yeni Göztepe 2008-2009 sezonunda yoluna 3. Lig’den devam etti.

Elbette bu değişiklik TFF kayıtlarına da yansıdı. TFF’nin sitesinde 1999-2000, 2001-2002 ve 2002-2003 sezonlarında Süper Lig’de Aliağa A.Ş. isminde bir takımın mücadele ettiği görülüyor. Aynı Aliağa A.Ş. 2000-2001 sezonunda 2. Lig’de Yükselme Grubu’nda şampiyon olarak yer almakta. Daha da ilginci, iki ekibin 3. Lig’de aynı grupta yer aldığı 2006-2007 sezonunda puan durumunda Aliağa olarak görünen takım aslında Göztepe, Göztepe olarak görünense aslında Aliağa.

Bosna’nın şampiyonluğu...
2009 yılında ismini değiştiren ve profesyonel haklarını Kartal Belediyespor’a devreden Yıldırım Bosnaspor’un 2000-2001 sezonunda 3. Lig 8. Grup’taki şampiyonluğu da yine TFF’nin sitesindeki puan durumunda Kartal Belediyespor’a ait görünmekte. Gerçekte Kartal Belediyespor, Yıldırım Bosna’dan bayrağı devraldığı ilk sezonda 3. Lig’den, bir sonraki sezon da Bölgesel Amatör Lig’den düştü. Lakin TFF kayıtlarında Kırmızı-Beyazlılar 3. Lig şampiyonluğu yaşamış, bir süre 2. Lig’de yer almış bir ekip durumunda.

İsim değişikliği nedeniyle karışıklık yaşayan kulüplerden biri de Zonguldakspor... Şu anda Bölgesel Amatör Lig’de yer alan ve tüm kentin Zonguldakspor atkılarıyla desteklediği Zonguldak Kömürspor aslında Demir Madencilik Dilaverspor’dan çevrilme. Esas Zonguldakspor ise 2011 yılında kongrede ismini Fenerspor yaptı. TFF’nin puan durumlarındaki takımın ismi Fenerspor. Aynı şekilde Zonguldakspor forması giymiş futbolcular da bilgi bankasındaki transfer hareketlerinde Fenerspor’da oynamış görünüyor.