Bu kente yeni bir takım lazım!

Türk futbolunda yeni trend... Kentin kulübü borç yükü altında mı? Amatör lige mi düştü? Kentin başarılı, gıcır gıcır bir takımını alın, başına 'Yeni' ibaresini ekleyin veya 'Kentin İsmispor' yapın. İşte yeni, borçsuz takımınız huzurlarda!

Türkiye’de futbolcularının parasını tamamen ödeyebilen, borçsuz kulüp çok az. Hangi futbolcuya sorarsanız sorun, mutlaka bir yerlerde parası kalmıştır. Transfer ücretlerini, sigorta primlerini, çalışanlarının maaşlarını ödemekte zorlanan kulüplerin zamanla borçları ödenemez boyuta gelirken, birçok kulüp kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.
Bunlardan il isimleri taşıyan, tüm bir kenti temsil eden takımlar zor duruma düştüğünde ulusal basına haber oluyor. Son örnek Diyarbakırspor oldu. Çalışanlarının dahi maaşlarını ödeyemeyince Kırmızı-Yeşilli kulüp sahasındaki Denizlispor maçına çıkamadı. Kent takımları aynı zamanda siyasi önem taşıyan oluşumlar. Bu nedenle kent kulüplerinin ‘ortadan kalkması’ o ilin siyasetçilerinin işine gelen bir şey değil. Günlük projelerle büyük borç yüklerinin altına sokulan, verilen sözlerin yerine getirilmediği kent kulüpleri bir zaman sonra ya amatöre düşüyor ya da tamamen kapanıyor. Böyle durumlarda Türkiye’de çözüm çok pratik: Hemen başka bir takım alınıyor, ismi değiştirilip başına ‘Yeni’ ibaresi ekleniyor. Ancak eski takımın tarihi yerinde kalıyor.
Birçok kişi eleştirse de ‘Belediyespor’lar kentlerinin takımları için bir pilot ve yedek takım vazifesi görüyorlar. Gerçi Kartalspor-Kartal Belediyespor gibi siyasi bazlı ayrılıkların olduğu yerler mevcut, ancak birçok kentte ‘ Belediyespor’lar bir zaman sonra kentspor oluyor. 

Malatyaspor kenara atıldı
Örneğin şu sıralar Bölgesel Amatör Lig 8. Grup’ta mücadele eden Aydınspor 1923, orijinal Aydınspor değil. 6-1’lik efsanevi Fenerbahçe zaferiyle Türk futbolunda yerini alan Aydınspor, Aydın Süper Amatör Lig’de çok zor şartlar altında mücadele ediyor. Bölgesel Amatör Lig’deki Aydınspor 1923, geçen sezona kadar Aydın Belediyespor olarak mücadele ediyordu. Sezon başında takımın ismi değişti, tüm kent Aydınspor’u kenara atıp bu ekibin arkasına geçti. Takım geçen hafta Çiğli Belediyespor’u yenerek 3. Lig’e çıkmaya çok yaklaştı. Doğu’da, borç batağındaki Malatyaspor’dan da umut kesilince 2. Lig’deki Malatya Belediyespor, Yeni Malatyaspor oldu. Avrupa kupalarına dahi katılan ancak adeta kenara atılan Malatyaspor ise seneye amatör ligde mücadele edilecek.
Vanspor… Bir dönemin en sempatik ekiplerinden Vanspor aslında yok. Hakiki Vanspor 2002-2003 sezonunda 3. Lig’den amatöre düştü, sonra da kapandı. Şu sıralar 2. Lig’de yer alan Belediye Vanspor, 1982’de kurulan Van Belediyespor’un isminin değiştirilmiş hali. Bu ekip 2006’da 3. Lig’e çıktı. 3. Lig’deki Belediye Bingölspor’un da hikâyesi aynı. 1998-1999 sezonunda 3. Lig’den düşen Bingölspor feshedilirken, 2006-2007 sezonunda 3. Lig’e yükselen Bingöl Belediyespor’un ismi Belediye Bingölspor oldu.
Yerine göre başka kulüpler de kentin takımının ismini alabiliyor. Şu sıralar 3. Lig’de yer alan Afyonkarahisarspor’un uzun ve çalkantılı bir tarihi var. 1967’de kurulan Afyonspor, 1975’te maddi sıkıntılar nedeniyle kapandı. 1981’de kurulan Yeni Afyonspor da 2003-2004 sezonunda amatöre düşünce kapandı. O sıralar kentin amatör futbolda en iyi takımı olan Afyon Şekerspor, 2005-2006 sezonunda 3. Lig’e çıkınca hemen bir operasyonla ismi Afyonkarahisarspor yapıldı. 

Yolda iki ‘Yeni’ takım var
Yeni Zonguldakspor: 2007-2008 sezonunda 3. Lig’den düşen Zonguldakspor, Zonguldak Belediyespor’la birleşti. Ancak bu takım amatör liglerde çok başarılı olamadı. 4 milyar TL’ye yakın borcu olan takım, bu sezon Bölgesel Amatör Lig’de mücadele etti, geçen pazar baraj maçında Demir Madencilik Dilaverspor’a 4-2 yenildi ve küme düştü. Zonguldakspor son maça genç takımla çıkarken, Dilaverspor’un ismi gelecek sezon Yeni Zonguldakspor olacak.
Yeni Edirnespor: 2003-2004 sezonundan bu yana amatör liglerde mücadele eden Edirnespor bir türlü profesyonel lige yaklaşamadı. Derin bir ekonomik darboğazda olan kulübün yerine, bu sezon Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden Ayşekadın Gençlerbirliği takımı Yeni Edirnespor olarak kenti temsil edecek. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi de kulübe manevi destek veriyor.

Yeni Erzurum da gelecek mi?
Süper Lig’e kadar yükselmiş olan Erzurumspor, bu sezon maddi sıkıntılar nedeniyle maçlarına çıkamayınca 3. Lig’den ihraç edilmişti. Mavi-Beyazlılar’ın gelecek sezon Bölgesel Amatör Lig’de mücadele etmesi bekleniyor lakin durum belirsiz. Bu arada Erzurum Büyükşehir Belediyespor bu sezon BAL 1. Grup’ta rahat bir şekilde şampiyonluğa ulaşırken tüm kentin desteğini arkasına aldı. Öyle ki Erzurumspor taraftar sitesinin girişi bile Erzurum BB ve sitede bu ekibin haberleri var. Bu durum ‘Acaba Erzurum BB gelecek sezon 3. Lig’de Yeni Erzurumspor ismini mi alacak?’ sorusunu akıllara getiriyor.

Selefler ve halefler
68 Yeni Aksaray Aksarayspor
72 Batmanspor Batman Belediye
Ağrıspor 04 Ağrıspor
Aydınspor 1923 Aydın Belediye
Afyonkarahisar Afyon Şekerspor
Bld Bingölspor Bingöl Belediyespor
Bld Vanspor Van Belediyespor
Gümüşhanespor Gümüşhane Doğan
Siirtspor Siirt Jetpa/Siirt KH
Yeni Edirnespor Ayşekadın GB
Yeni Zonguldakspor DM Dilaverspor
Yeni İskenderun İsk. Kartalspor
Yeni Malatya Malatya Belediye
Yeni Kırşehirspor Kırşehirspor
A. Üsküdar 1908 Öz Sahrayıceditspor

.