Çuvaldızı önce...

Geçtiğimiz günlerde Doğan Haber Ajansı Eskişehir?den bir haber geçti. Turkcell Süper Lig?in yeni ekibi Eskişehirspor?un başkanı Nebi Hatipoğlu bir yerel televizyon kanalında...

Geçtiğimiz günlerde Doğan Haber Ajansı Eskişehir’den bir haber geçti. Turkcell Süper Lig’in yeni ekibi Eskişehirspor’un başkanı Nebi Hatipoğlu bir yerel televizyon kanalında kulüplerinin potansiyeli hakkında konuşurken şöyle buyurmuş, aynen aktarıyorum: “Eskişehirspor’un Süper Lig’e çıkması, Gençlerbirliği Oftaş’ın ve Kasımpaşa’nın çıkmasına benzemez. Eskişehirspor’un bir ismi var. Eskişehirspor, formasına 2 milyon YTL reklam alır, Oftaş 500 bin YTL alamaz. Eskişehir’de bu potansiyel var.”

Rakipleri aşağılamak, ‘köklü’ Anadolu kulüplerinin başkanları arasında son zamanlarda moda oldu. TFF 2. Lig play-off final maçı öncesi Adana Demirspor Başkanı, Güngören Belediyespor için ‘Rakibimiz olamaz’ açıklaması yapmıştı. Şimdi de sayın Hatipoğlu, durup dururken kendilerini Oftaş ve Kasımpaşa ile kıyaslama nedeni duymuş. Benim bildiğim ‘büyük’ bir kulüp kendini, kendine rakip gördüğü takımlarla kıyaslar. İsterdik ki Hatipoğlu kendilerini ‘üç büyükler’le kıyaslasın. Ancak nedense son yıllarda İstanbul ve Ankara’nın müessese ve belediye takımlarının başarıları, Anadolulular arasında müthiş bir kompleks yarattı. Kimse kendi içindeki çarpık yapılaşmalara, yeşil sahadaki başarısızlıklarına, tribündeki olaylara bakmı-yor, “Bu takımların orada ne işi var” muhabbeti yapıyor. Asıl bu tür muhabbetleri yapan gayri profesyonel kulüplerin orada işi yok!

Yine de bazı noktalarda sayın Nebi Hatipoğlu’nun söylediklerine katılmadan edemeyeceğim. Eskişehirspor’un Süper Lig’e çıkması Oftaş’ın Süper Lig’e çıkmasına hiç benzemiyor. Oftaş yıldız eskilerine, Süper Lig artıklarına tonlarca para vermek yerine gençlerle mücadele etti, daha 1. Lig’deki ilk senesinde rakiplerine fark atarak şampiyon oldu. Oftaş’ın arkasında, onlara bir Sergen Yalçın alacak bir bakan da olmadı. Buna rağmen Kırmızı-Siyahlılar, Gençler ve Gençlerbirliği’nde dikiş tutturamamış yabancı oyuncularla Turkcell Süper Lig’deki ilk senesinde taraflı tarafsız herkesin büyük beğenisini kazandı. Maçlarında olumsuz hiçbir şey olmadı. Koca sezonu sadece
1000 YTL para cezasıyla kapattılar.

Oftaş’ın arkasında ne koca bir kent ne de on binlerce taraftar var. Hatta bazı hazımsızlar her fırsatta Oftaş’ın düşürülmesi gerektiği yönünde çığırtkanlık yapıyor. Oftaş, milyonlarca insanın sempatisi ve desteğiyle değil, son derece saçma antipatisine rağmen, sadece futbol oynayarak Süper Lig’e çıktı. Keşke her takım Oftaşspor gibi Süper Lig’e çıksa!