Davul ve tokmak kimde?

'Kentspor' varken Kent Belediyespor niye kurulur? Kartal Belediye Başkanı Öz, özetlemiş: "Davulu ben taşıyayım da tokmak başkalarında niye kalsın?"

Anayasa’nın 127. maddesine göre mahalli idareler; il, belediye veya köy halkının mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuşlardır. Yerel yönetimlerin sporda ne yapmaları gerektiği konusunda çeşitli yasalarda hükümler bulunmaktadır. Yani belediyelerin görevlerinden biri de halkının spor yapmasını sağlamaktır. Nasıl yapar bunu? Spor tesisleri, okulları açar, kulüp kurar spor yaptırır.
Türkiye’de ‘Belediyespor’lar gerçeği var. Amatör sporların yanında futbolda da birçok belediyespor mevcut. Futboldaki belediyesporlara bakalım. Birçoğu zamanında Kentspor’ken, takımın maddi kaynak bulmakta zorlanması üzerine Kent Belediyespor’a dönmüş ekipler. Örneğin Akhisarspor Akhisar Belediyespor, Ödemişspor Ödemiş Belediyespor oldu. Sıkıntı içinde olan kulüplerin sırtını belediyeye dayayıp Belediyespor ismini alması yaygın bir durum. Örneğin İstanbul Süper Amatör Lig’deki Büyükçekmecespor da seneye büyük ihtimal Büyükçekmece Belediyespor olacak.
İlin/ilçenin tek takımına belediyenin destek vermesini ve ismini değiştirmesini anlayışla karşılayabilirsiniz ancak görece küçük yerleşimlerde hem Xspor hem de X Belediyespor olması ilginç olabiliyor. 

Kartal Belediyespor örneği
İlk akla gelen örneklerden ikisi Kartalspor ve Kartal Belediyespor. Kartalspor malum, Bank Asya 1. Lig’de uzun süredir başarıyla mücadele eden, altyapısıyla Türkiye’de kendini kanıtlamış bir kulüp. Böyle başarılı bir takım varken Kartal Belediyesi de bir kulüp kurdu. Peki niye?
Kartal Belediyespor’un kurulma nedeni biraz çekişme ve inatlaşmaya dayanıyor. 2009 haziran ayında Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, maddi kriz içindeki Kartalspor’a destek olmak için genel kurul yapılmasını ve yönetimin görevi bırakmasını istedi. Dönemin kulüp başkanı Hüseyin Kurt, zamanında AKP’li belediyeden ihale almış bir iş adamı. Bir önceki belediye başkanı Arif Dağlar’la arası iyi. Dağlar da zaten kulübün onursal başkanı. Ancak Kartal Belediyesi, AKP’den CHP’ye geçince rüzgâr tersine dönüyor. Belediye ile anlaşma sağlanamıyor, Kurt, “Kulüpten 4.5 milyon TL alacağım var, alırım, öyle bırakırım” diyor (Bu ifadeler tanıdık geldi mi?). Bunun üzerine Belediye Başkanı Altınok Öz, ‘halkına spor yaptırmak için’ Kartal Belediyespor’u kuruyor. Kartal Gazetesi’nde çıkan habere göre, belediye meclisinde AKP’li meclis üyeleri itiraz ediyor haliyle: “İlçede 15 tane kulüp var, niye belediyespor kuruyoruz?” Öz’ün yanıtı ilginç: “Kartalspor Bank Asya’da iyi güzel ama Kartalspor davulu belediyeye taşıtılan, tokmağı da başkalarının elinde olan bir kulüp. Belediyenin imkânlarını kullanıyor ama hesap veren bir yapısı yok, bağımsız bir organizasyon, her türlü para girdi çıktısının yetkisi onlarda. Niye davulu ben taşıyayım da, tokmak başkasında olsun?” 

Direkt 3. Lig’e çıkış
Böylece Kartal Belediyespor kuruldu. 2009-2010 sezonu öncesi apar topar, borç batağı içindeki 3. Lig’deki Bayrampaşa ekibi Yıldırım Bosnaspor alındı. Şu sıralar Süper Lig’de olan İstanbul Büyükşehir Belediyespor bile yola amatör kümeden çıkarken, Kartal Belediyesi o kadar bekleyemedi. Amaç, Kartalspor’a rakip olacak, ilçenin adını profesyonel liglerde duyuracak yeni bir ekip oluşturmaktı ancak Kartal Belediyespor başarılı olamadı, ilk sezonunda 3. Lig’den düştü.
Kartal Belediyespor şimdi Bölgesel Amatör Lig 10. Grup’ta, orta sıralarda. Sezona iyi başlayamasalar da son maçlarda toparlanma içine girdiler. Kartalsporlu taraftarlar maçlara gelip Kırmızı-Beyazlılar’a destek veriyorlar.
Türkiye’de kulüp yapılanmaları sağlıklı olmadığından birçok kulüp belediyespor olmasa bile belediyenin, valiliğin avucuna bakıyor. Kulübün anahtarı valiye teslim ediliyor, baş sıkışıldığında belediyeden malzeme, para istenir. Belediye destek vermediğinde kötü oluyor. Şimdi böyle bir ortamda “Niye davulu ben taşıyayım da, tokmak başkasında olsun?” diyen Altınok Öz kendince haklı oluyor. 

Partiye göre muamele
Ancak XSpor-X Belediyespor çekişmelerinde anlaşmazlıkların sportif değil, siyasi olması düşündürüyor. Birçok belediye, kulüp başkanı ‘karşı parti’den olan kulüplere mesafeli davranıyor. AKP’li veya CHP’li fark etmiyor, bu ayrımcılığı yapan belediyeler var. Düşünün, bir kulübün başkanı kendi belediyesinden araç alamıyor ancak başka partinin hâkim olduğu komşu ilçeden araç yardımı alabiliyor! (Konunun üstüne geldi, Altınok Öz bu belediye başkanlarından değil. Hatta geçenlerde Kartal’daki tüm amatör kulüplere ayırım yapmaksızın destek verdiğini duyduk, Radikal’e konuşan tüm yöneticiler Kartal Belediyesi’nden çok memnundu). İdari yönetimler ve kulüp yönetimlerinden beklenen, gerçekten gençlik için çalışıyorlarsa, tüm çabaları sportifse siyasi düşüncelerden sıyrılmaları. Ancak çoğunlukla böyle olmuyor, sonra her yerleşim yerinin bir ‘normal isimli’ spor kulübü bir de belediye spor kulübü oluyor.

Sancaktepe’de de iki takım
Yine İstanbul’da Sancaktepespor-Sancaktepe Belediyespor örneği var. Sancaktepe İstanbul’un yeni ilçelerinden. Samandıra, Sarıgazi ve Yenidoğan’ın birleşmesiyle kurulmuş… Yeni ilçe olduktan sonra Sancaktepespor kuruluyor. Yönetim, Sancaktepe Belediyesi’yle anlaşamıyor. Bunun üzerine Süper Amatör Lig’deki Samandıraspor, belediye destekli Sancaktepe Gençlik oluyor. Takım ilk sezonunda 3. Lig’e çıkıyor, ismini de Belediyespor olarak değiştiriyor. Sancaktepespor da ilk sezonunda 2. Amatör’den 1. Amatör’e çıkıyor. Bu sezon da gruplarında çok iddialılar, Süper Amatör’ü görebilirler. Bu iki ekip arasında da siyasi görüş farklılıkları mevcut.