Er meydanlarından siyaset meydanlarına...

Yaklaşan 2014 yerel seçimleri öncesi ata sporu yağlı güreşin önemli isimleri belediye başkanlığı ve meclis üyeliği için adaylıklarını açıkladı.
Er meydanlarından siyaset meydanlarına...

Kündeci lakaplı Ahmet Kavakçı, Hendek Belediye Meclis üyeliği için AKP den aday adayı oldu.

Sporcuların aktif sporculuk hayatlarını noktaladıktan sonra siyasete atılmaları görülmemiş bir şey değil... Örneğin Galatasaray ve Milli Takım’da sayısız başarılara imza atan Hakan Şükür’le dünya ve olimpiyat şampiyonu milli güreşçi Hamza Yerlikaya milletvekilliği de yaparak, spor sahalarının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde mesai yaptılar. Lakin ata sporu güreş, siyasetle ilişkilerinde diğer sporlardan ayrılıyor... Pehlivanlar, aktif spor hayatları devam ederken de siyasete atılıyor. 30 Mart 2014’te yapılması planlanan yerel seçimler öncesi birçok partide aday adayları belli olurken güreş camiasından da önemli isimler “Siyaset meydanında ben de varım” dedi.

Er meydanlarının başarılı pehlivanlarından Gökhan Arıcı, Yalova’nın Altınova ilçesine bağlık Kaytazdere beldesinin belediye başkanlığı için Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) aday adayı oldu. Karamürsel Levent Erdoğan Güreş Kulübü sporcusu olan Arıcı’nın en büyük destekçilerinden biri de, cumhuriyet tarihinin en iyi pehlivanı kabul edilen ve Arıcı’nın da ustası olan Ahmet Taşçı. Arıcı, “Senelerdir güreşle uğraşıyorum. Yapılan birçok güreşte birincilik aldım. Kaytazdere turizm acısından oldukça geride kalmış bir belde. Spor anlamında da hiçbir gelişme maalesef yok. Sayın Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğini yaptığı AK Parti’den aday adayı oldum ve bundan dolayı gurur duyuyorum. Kaytazdere beldemiz için elimizi taşın altına koyarak bu yola çıkmış bulunmaktayım. Kısmet olur ise Kaytazdere için çalışacağım” diye konuştu.

Yine er meydanından sonra siyaset meydanında şansını deneyen isimlerden biri de Ahmet Kavakçı. Düzce Belediyesi adına güreşen ‘Kündeci’ lakaplı Kavakçı, memleketi Hendek’te belediye meclis üyeliği için AKP’den aday adaylığını koydu. Uzun süredir siyasetle ilgilenen ancak güreşe konsantre olan Kavakçı, AKP’nin Hendek Gençlik Kolları Başkanlığı’nı da yaptı.

Minder güreşinde milli formayı giyen, daha sonra yağlı güreş çayırlarında mücadele eden, Türkiye Güreş Federasyonu’nda bir dönem Yağlı Güreş Yürütme Kurulu Başkanlığı da yapan Yaşar Kale de memleketi Samsun’un Asarcık ilçesinde AKP’den belediye başkanı aday adaylığını açıkladı. Kale, “Hayatım mücadeleyle geçti. Bilgi birikimimle doğduğum ilçeye hizmet etmek istiyorum. Amacım, arkadaşlarımızla projelerimizi faaliyete geçirmek” ifadelerini kullandı.

Kırkpınar’da başaltı kategorisinde güreşen, iki yıl önce başa yükselmeyi son müsabakada kaçıran İsmail Varol da memleketi Bursa-Mustafakemalpaşa’da AKP’den belediye başkanı aday adayı oldu. Varol, “Mustafakemalpaşa’ya olan sevdamdan dolayı, Mustafakemalpaşa halkına olan hizmet aşkımdan dolayı aday oldum” dedi.

Milli güreşçi İbrahim Bozdağ da Zile’de AKP’den belediye başkanlığı için adaylığını koydu. Bozdağ, “İçinizden Biriyim, Sözümün Eriyim, Ben Zileliyim” sloganıyla Zile’de seçim startını verdi.

Milli güreşçiydi, belediye başkanı oldu

Er meydanından siyaset meydanına önceki yıllardaki geçişlere gelirsek... 1971 yılında serbest güreşte Türkiye şampiyonu olan, aynı yıl Kırkpınar Güreşleri’nde büyük ortada dereceye giren milli sporcu Salih Aşçı, 1995 ve 2004 yerel seçimlerinde Amasya Çaydibi Belediye Başkanı seçildi. Kırkpınar başpehlivanlarından Kenan Şimşek, Ankara-Altındağ Belediyesi Belediye Meclisi’nde görev aldı. Aynı şekilde Antalyalı başpehlivanlardan Mehmet Ali Susuz da Antalya Kepez Belediye Meclisi’nde görev aldı. 

Eski Avrupa Dünya ve Olimpiyat Ağır Sıklet Güreş Şampiyonu Mahmut Demir, 22 Temmuz 2007’deki genel seçimlerde Amasya’dan milletvekili aday adayı oldu. Balıkesirli başpehlivanlardan Fevzi Çakır da 2011’de AKP’den milletvekili aday adaylığını koydu. Yine eski başpehlivanlardan Eyüp Ünlü Zonguldak’ın Alaplı, Davut Arslan ise Kocaeli’nin Bahçecik belediyelerinin başkanlığına aday oldularsa da kazanamadılar.