FK 1864

1864 tarihi size bir şey ifade ediyor mu? Duymamış olabilirsiniz ancak 1864 yılı, özellikle 21 Mayıs 1864 tarihi dünya üzerindeki tüm Kuzey Kafkas halklarının büyük bir üzüntüyle andığı...

1864 tarihi size bir şey ifade ediyor mu? Duymamış olabilirsiniz ancak 1864 yılı, özellikle 21 Mayıs 1864 tarihi dünya üzerindeki tüm Kuzey Kafkas halklarının büyük bir üzüntüyle andığı bir tarihtir. Bu satırların yazarının atalarının da arasında bulunduğu Müslüman Kafkas halkları bu tarihten itibaren yıllarca, başta Türkiye üzerinde olmak üzere pek çok yere göç etmek zorunda bırakılmıştır. Ancak göçe zorlananları yarıya yakını varış noktasını görememiş, varanların birçoğu hastalık ve açlığa yenik düşmüş, dolayısıyla tam bir soykırım yapılmıştır.
Türkiye’nin Kafkas kökenli halkları her yıl 21 Mayıs’ta törenlerle atalarını anarlar.
İstanbul 1864 Kafkasyalılar Kültür Derneği bunu bir adım daha ileri götürerek, güzel bir şey gerçekleştirdi ve geçtiğimiz sezon bir spor kulübü kurdu: FK 1864. Böylece soykırımda hayatını kaybeden on binlerin anısı spor arenasında da yaşatılmış oldu.
İstanbul Ümraniye merkezli, renkleri sarı-yeşil-siyah olan bu kulüp, web sitesinden verilen bilgiye göre şu sıralar lisans işlemleriyle meşgul ve bu sezon 18 yaş altı sporcularla mücadele edecek.
Kuzey Kafkas halklarının herkesçe bilinen efendiliğine, hoşgörüsüne, centilmenliğine sahip kulübün ilkeleri de maddelenmiş: Rakip takım gol attığında taraftarımız bunu ayakta alkışlar, FK 1864 futbolcusu rakibine kasti tekme atmaz, hakemlerin kararlarına asla itiraz etmez, rakip ne yaparsa yapsın kavga etmez, hakemle yalnız takım kaptanı konuşur...
‘Yenilsek de yensek de tribünde leperuj var, şeşen var’ (Çerkez dans çeşitleri) diyen Yeşil-Sarılılar’ın marşı bile hazır: Kuzey Kafkas Dağları’nın çocuklarıyız/Omuz verdik, sportmence sahalardayız/Centilmenlik hoşgörüdür nidalarımız/Haydi haydi... yewa yewa 1864!
Yeni kurulmasına karşın kulübün lisanslı ürünleri bile satışa çıkarılmış durumda.
Artık Ermeni cemaatinin takımı Taksimspor’a, Süryaniler’in kulübü Gedikpaşaspor’a Çerkezlerin FK 1864’ü eklendi. Umarız FK 1864, giderek çirkinleşen futbol camiasında ilkelerinden hiç vazgeçmez, rakibi ayakta alkışlamaya devam eder, tribünde sürekli
leperuj ve şeşen olur. Emekleme devresindeki bir kulüpten şu anda çok şey beklemek doğru olmaz ancak Türkiye geneline yayılmış büyük bir aileye sahip kulübün gelecekte daha üst liglerde olması... Hoş olmaz mı?
Kulübün internet sitesini ziyaret etmek isteyenler için adresi: www.fk1864.com