Garip Dünya Kupası

Galatasaray, UEFA Kupası?nı kazandıktan sonra, 2001?de İspanya?da düzenlenecek FIFA Kulüpler Dünya Kupası?na katılacağı açıklanmıştı.

Galatasaray, UEFA Kupası’nı kazandıktan sonra, 2001’de İspanya’da düzenlenecek FIFA Kulüpler Dünya Kupası’na katılacağı açıklanmıştı. Hatta kuraları bile çekilmiş, Sarı-Kırmızılılar B Grubu’nda Brezilya’dan Palmeiras, Honduras’tan Olimpia ve Suudi Arabistan’dan El Hilal’le eşleşmişti. Ben de heyecanla bekliyordum açıkçası. 12 kulübün üç grupta mücadele edeceği renkli bir turnuva olacaktı. Ancak FIFA’nın İsviçreli ortağı olan turnuvaların pazarlamasını yapan ISL’nin (Andrew Jennings’in ‘Faul’ isimli kitabında
kendilerinden hiç de iyi bir şekilde bahsedilmez) iflas etmesi nedeniyle turnuva gerçekleşmedi. Organizasyon 2003’e ertelendi ve tabii hiçbir zaman yapılamadı. Gerçi bence Galatasaray için hayırlı oldu, Mircea Lucescu döneminden sonra uluslararası arenada düşüşe geçen Sarı-Kırmılılar’ın madara olmasını izlemek güzel olmazdı.
FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nın ilki 2000’de yapılmıştı, ekonomik nedenler ve kulüplerin kaprisleri nedeniyle ikincisi için 2005’e kadar beklendi. Organizasyon, Kıtalararası Toyota Kupası’na da ev sahipliği yapan Japonya’ya alındı.
Ancak ilk kupaya göre format değişmişti. Her kıtanın şampiyonu alındı, turnuva bir haftaya yayıldı (Pek kıymetli Avrupa ve Güney Amerika şampiyonları yarı finalden itibaren teşrif edebiliyorlardı). Güreş ve judodaki repesaj tablosuna benzer bir tabloyla turnuva başladı: Önce 4 takımlı çeyrek finalde (Nasıl oluyor demeyin, oluyor işte) Asya, Kuzey Amerika, Okyanusya ve Afrika temsilcileri kapışıyor, galipler yarı finalde Avrupa ve Güney Amerika başpehlivanlarıyla karşılaşı-yordu. Bu kupayı finalde Liverpool’u 1-0 yenen Sao Paulo kazanmıştı (Gereksiz bilgi: Finalde Sao Pauolo kadrosunda oynayan tek yabancı, bizim Diego Lugano’ydu).
2006’da aynı formatta yine Brezilya’dan Internacional mutlu sona ulaştı. 2007’de cefakâr ev sahibi Japonya’nın temsilcisi de kupaya alındı ve dörtlü çeyrek finalde önce en zayıf iki takıma play-off maçı yaptırılmaya başlandı. Kupayı Milan müzesine götürdü.
Bu yılki kupa biraz sessiz sedasız başladı, hatta çeyrek finaller bile yapıldı. Yarın Pachuca(Meksika)-LDU (Ekvador), 18 Aralık’ta Manchester United-Gamba Osaka (Japonya) yarı finalleri var. United’ın finale çıkacağını tahmin etmek zor değil ancak Meksikalılar, Libertadores’i kazandıktan sonra güç kaybeden LDU’ya bir sürpriz yapabilir belki.