Geçici heves(!)

Gençlerbirliği Oftaşspor?un ismini değiştirmesiyle Turkcell Süper Lig?in ?yepyeni? bir takımı oldu: Hacettepe. Bu kimi kesimlerde, vücuttan kanserli hücrenin çıkarılması etkisi yaptı.

Gençlerbirliği Oftaşspor’un ismini değiştirmesiyle Turkcell Süper Lig’in ‘yepyeni’ bir takımı oldu: Hacettepe. Bu kimi kesimlerde, vücuttan kanserli hücrenin çıkarılması etkisi yaptı. Zira, müessese takımlarına karşı hazımsız olan güruh, zamanında Oftaş isminin önünde bir de Gençlerbirliği’ni görünce ‘bu takımı Süper Lig’de istemezük’ nidalarına başlamıştı.
Bu Hacettepe, eski Hacettepespor değil elbette. O ekip tarihiyle birlikte şu anda
3. Lig’deki Keçiörengücü. Yine de bu sezon Turkcell Süper Lig’de Hacettepe’yi destekleyeceklerini söyleyenlerin sayısı da az değil.
Elbette buna karşı çıkanlar da var.
Şu bir gerçek ki Hacettepe hâlâ Gençlerbirliği ile bağları olan bir takım. Halen işbirliği içindeler, halen aralarında oyuncu değişikliği yapabilecekler.
Hacettepe’ye duyulan öfkenin nedenlerinden biri de şüphesiz İlhan Cavcav. Kırmızı-Siyahlı taraftarların önemli bir bölümü de Cavcav’ı icraatleri nedeniyle eleştiriyor. Ancak
kanımca Cavcav, Türk futbolunda mevcut ‘tek adam’lar arasından en iyisi. En azından “Sıkıldım ben kardeşim, bırakıyorum kulübü” dediğinde arkasında tam anlamıyla kurumsallaşmış, beş kuruş borcu olmayan, üstelik kasası dolu bir kulüp bırakacak.
Bu nedenle Oftaş/Hacettepe’ye “Cavcav’ın geçici hevesi, bugün var yarın yok” diyenler bu noktada haksız. Asıl geçici heves olanlar o pek övülen tarihi kulüpler, kent kulüpleri... Siyasilerin, işadamlarının reklam uğruna yardım ettikleri, büyük paralar yatırdıkları ancak işleri bitince kullanılmış mendil gibi kenara atılmış kulüpler... Hâlâ belediyelerden yardım bekleyen, anahtarları valiliklere teslim edilen kulüpler...
İstanbulspor ve Adanaspor örnekleri malum. Cem Uzan bu kulüplere para akıtırken herkes ‘efsaneler geri döndü’ diyor, ‘Ya Cem Uzan sıkılırsa?’ demiyordu. Terörü durdurma aparatı olarak görev yapan ve zamanında bizzat devletin büyük destek verdiği kulüplerden Vanspor artık yok (3. Lig’deki Belediye Vanspor başka), Diyarbakırspor eski oyuncusuna borcunu ödeyemedi diye az daha Türkiye’yi uluslararası karşılaşmalardan men ettiriyordu. Göztepe’nin amatör düşüşünü gördük hepimiz. Şimdi yeni bir sahibi var ve hülleyle
3. Lig’e çıktı (Hayret, Kayserililere tonla laf edenler şimdi ortada yok!) ama yeni sahibinin ileride sıkılmayacağı garantisini kim verebilir?
Bu nedenle, ‘Bunlar geçici heves, Süper Lig’de başkasının hakkını yiyor’ diye eleştireceğiniz son takım Hacettepe’dir beyler.