Gordon Milne şimdi olsaydı...

Geçen haftaya kadar lidersiniz, iyi sonuçlar alıyorsunuz, takım namağlup, oynadığınız futbol tatmin edici, savunmanız nihayet oturmuş, taraftar memnun. Aradan bir hafta geçmiş.

Geçen haftaya kadar lidersiniz, iyi sonuçlar alıyorsunuz, takım namağlup, oynadığınız futbol tatmin edici, savunmanız nihayet oturmuş, taraftar memnun. Aradan bir hafta geçmiş. Yönetim, teknik direktörü göndermekten bahsediyor, basına yeni çalıştırıcı isimleri veriliyor. Taraftar cinnet geçiriyor, takıma ‘Alnınıza sürülen bu lekeyi silin’ diyor. Bu kadar kısa bir sürede bu kadar değişiklik olabilir mi? Türkiye’deyseniz ve sözkonusu takım Beşiktaş’sa oluyor. Metalist Kharkiv karşısında alınan tek bir yenilgi ve UEFA Kupası’ndan eleniş, teknik direktör Ertuğrul Sağlam’ın idam sehpasının hazırlanmasına yetti. Oysa eldeki sonuçlara bakarsak genç çalıştırıcı biraz daha fazla şansı hakediyor. Ancak ne hikmetse Beşiktaş’ta son zamanlarda en popüler oyun teknik direktör göndermece oldu. Kulakları çınlasın Gordon Milne es kaza Yıldırım Demirören döneminde takımın başına geçse, 5. haftanın sonunda bavulu eline verilip gönderilirdi, Milne efsanesi falan olmazdı.
Dünkü galibiyet Beşiktaş’ta suların biraz olsun durulmasını sağlayacaktır. Gerçi Siyah-Beyazlılar çok da iyi oynamadı ancak en büyük meziyet zaten iyi oynamadan kazanabilmek. Metalist maçının bozguna uğrayan kadrosunda beş değişiklik yapan Ertuğrul Sağlam, Batuhan ve Aydın gibi iki gençle takıma dinanizm getirmeyi amaçladı muhtemelen. Bu hamlesi de iyi sonuç verdi ve Batuhan rakip ceza sahası içinde büyük bir mücadeleden sonra golünü attı. Zaten dün Beşiktaş sadece mücadele etti, taktik anlamda çok da fazla birşey izlemedik.
Beşiktaş’ın iki golünde de topu bir türlü uzaklaştıramayan Hacettepe savunmasının büyük hatası vardı. Başkent ekibi, geçen sezonki sevimli kolej takımı havasından çok şey yitirmiş gibi geldi bana. Büyük olasılıkla, Gençlerbirliği’nin ‘hele şurada bir deneyelim, tutarsa bize alırız’ dediği birçok yabancı oyuncu kadroya doldurulmuş. Yerlilerde de geçen seneki hırs kalmamış. Bazıları mutlu olacak diye gereksiz yere isim ve renkler değişmiş ama en önemlisi takımın havası da değişmiş. Dünkü futbol ve önceki haftalarda aldıkları sonuçlar Hacettepe’nin bu sezon işinin hiç de kolay olmayacağını gösteriyor.
Karşılaşma öncesi kadrolar anons edilirken yalnızca Nobre alkışlandı... Kharkiv dönüşü de yalnızca Brezilyalı golcüye sevgi gösterisinde bulunulmuştu. Sırf 4-1’lik yenilgideki tek golü attı diye bu ayrıcalık biraz garip kaçıyor ama tecrübeli oyuncu dün bu iginç ayrıcalığa layık olduğunu gösterdi, galibiyet golünü attı.
Beşiktaş maçı 2-1 kazandı ve liderin sadece 2 puan gerisinde üçüncü sırada yer alıyor. Şimdi Ertuğrul hoca bugünkü basın toplantısında neler diyecek onu bekleyeceğiz. Tamam, takım şu anda çok iyi değil ancak bir değişiklik Beşiktaş’ı çok daha iyi yerlere de taşımayacaktır.