Gruplandırma üstüne

Gerek Türkiye?de gerekse diğer ülkelerde, çok takımlı liglerde bölgesel gruplandırmaya gitmek, yapılması gereken doğru bir yöntemdir.

Gerek Türkiye’de gerekse diğer ülkelerde, çok takımlı liglerde bölgesel gruplandırmaya gitmek, yapılması gereken doğru bir yöntemdir. Böylece takımların deplasman giderleri, yolculuk saatleri de kısılmış olur, ayrıca yerel derbilerle heyecan desteklenir.
Türkiye’de alt liglerde bölgesel gruplandırma mevcut. 2. Lig’i ele alalım.
Bu sezon da ilk kademe maçları 5 grupta oynanıyor. İlk dört grupta 11’er takım var.
5. Grup’taysa 10 ekip mücadele ediyor.
2. Lig’de klasik her sezon bir Ege grubu vardı: Bucaspor, Marmaris Belediyespor, Fethiyespor yıllardır birbirleriyle oynar (ki artık birbirlerinden sıkılmaya başladıklarını düşünüyorum). Keza Karadeniz ve Kuzeydoğu Anadolu takımları sürekli bir gruptadır. Ancak biraz da takım sayısının dengesizliğinden yıllardır Marmara, İç Anadolu ve kısmen Akdeniz takımları aynı gruplara verilmekte.
Misal bu sezon 3. Grup’ta İstanbul’dan Beykoz, Zeytinburnu, Maltepe, İstanbulspor ve Alibeyköy; Türkiye’nin güney ucundan Mersin İdman Yurdu, Orta Anadolu’dan Türk Telekom, Etimesgut Şeker, MKE Kırıkkale, Yeni Kırşehir ve Konya Şeker var. Bir diğer Ankaralı Bugsaş ise 1. Grup’ta tek başına Marmaralıların yanına gönderilmiş.
Bank Asya 1. Lig’den aşağıdaki takımların ekonomik durumu malum. Birçoğu futbolcularına ödeme yapmakta bile çok zorlanıyor. Buna bir de uzak deplasmanlar eklenince kulüplerin belleri iyice bükülüyor. Gerçi bu uygulama önceki yıllarda da mevcuttu. Örneğin vakt-i zamanında mütevazı Taksimspor ve Yedikulespor’un 3. Lig’de Erzincan gibi bir deplasmana çıktığı görülmüştür (O sistemde ne Yedikule ne de Taksim dayanabildi). Takım sayısındaki dengesizlik nedeniyle bu tarz bir gruplandırma bir nebze anlaşılabilir ancak önemli olan bunun niye her sezon sürekli İstanbul ve Orta Anadolu takımlarına yapıldığı.
Örneğin bir sezon da Bucaspor veya Alanyaspor niye Orta Anadolu takımlarıyla eşleşmiyor? Akçaabat Sebatspor niye Van’a gitmiyor? Bunun yerine son iki sezondur Alibeyköyspor ve Maltepespor sürekli güneye gönderiliyor? 2. Lig’de üç grubun olduğu dönem sistem biraz daha adildi, en azından herkes karışıktı. Takım dağılımının adil bir gruplamaya elvermediği bu gibi durumlarda rotasyona gidilmesi en mantıklı çözüm gibi duruyor. Her sezon İstanbul ve Orta Anadolu takımlarından karma yapmak yerine zaman zaman Ege ve Karadeniz de diğerleriyle karıştırılmalı.