Hangi İstanbul?

Çocukluğum, İstanbul?un Küçükçekmece ilçesinde Yeşilova Mahallesi?nde geçti. Mahallenin hemen yanında olduğu E-5 Karayolu?nda İstanbul?u gösteren tabela dikkatimi...

Çocukluğum, İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde Yeşilova Mahallesi’nde geçti. Mahallenin hemen yanında olduğu E-5 Karayolu’nda İstanbul’u gösteren tabela dikkatimi çekerdi. Çocuk aklımdan “İyi ama biz İstanbul’da değil miyiz?” sorusu geçerdi. Hakikaten yaklaşık son 20 yıla kadar İstanbul kavramı çoğunlukla ‘suriçi’ denilen Fatih ve Eminönü’nü bölgesini kapsıyordu. Küçükçekmece gibi dış ilçelerden insanlar alışveriş için Beyazıt’a, Eminönü’ne, Tahtakale’ye giderdi ki dedem hâlâ kuruyemiş için Mısır Çarşısı’na gider mesela.
Yeşilova’mızın bir Esnafspor’u vardı. Babam ve eniştem de bu takımda oynadı hatta. Eniştem, bir keresinde “İyi bir takımımız vardı, eğer bu ekip suriçinde olsa bizden çok profesyonel çıkardı” demişti. Esnaf’ın efsane kadrosunda eniştem İrfan Kırca’nın yanı sıra bir ara Fenerbahçe’ye giden Oğuz Karakaya ile şu anda spor yazarlığı yapan Turgay Demir de vardı. O zamanlar tabii İstanbul futbolunun kalbi suriçinde atıyor, Sakarya İMÇ, Küçükpazar, Mimarsinan, Yavuz Sultan Selim gibi takımlar lige ambargo koyuyordu.
Ne zaman ki iş yerleri, fabrikalar kent merkezinin dışına taşındı, toplukonut kavramı hayatımıza girdi, üst üste yeni ilçeler ve beldeler kuruldu, Türk futbolunun da seyri değişti. Kent merkezlerindeki tarihi kulüpler güçlerini yitirirken sanayi bölgelerinin
takımları güç kazandı. Artık İstanbul’da Ümraniye, Hadımköy, Güzelce gibi ekipler
lige damgalarını vuruyor.
Tarihi kulüpler ise ya kapanma tehlikesiyle karşı karşıya ya da başka yerlere taşınarak hayatlarını sürdürüyor. Geçen sezon bu satırlarda Galataspor’un yönetim yerini Zeytinburnu’na taşıdığını yazmıştık. Gerçi takım idman ve maçlarını Beyoğlu’nda yapıyor ancak Futbol Federasyonu kayıtlarında takımın ilçesi Zeytinburnu. 1955’te kurulan ve Türk futboluna birçok futbolcu kazandıran Şehzadebaşıspor ise Eminönü Belediyesi’nin kulüp binasını istimlak etmesi ve yeni yer göstermemesi nedeniyle dışarıda kaldı. Lacivert-Beyazlılar binalarını Güngören’e taşıdı ve şu anda Güngören Belediyesi’nin katkılarıyla ayakta. Süryani cemaatinin takımı Gedikpaşaspor’un da Halkalı Yenidoğanspor tarafından alınıp Küçükçekmece’ye taşındığı haberini aldım. Yazımıza başladığımız Esnafspor’a şu anda Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından, hazine arazisini işgal ettiği gerekçesiyle yerinden tahliye edilmek isteniyor. Birçok kulüp aynı tehlikede. Yakın zamanda birçok kulüp ya kapanabilir veya sürgüne gidebilir.