Her kulübe bir Yener Dayı lazım

"Futbolcuların başındaki antrenör ve yöneticilerin sağduyulu insanlar olması gerekiyor."
Her kulübe bir Yener Dayı lazım

Dayı (sağda) kritik yenilgiye karşın maç sonrası hakemleri tebrik etti.

Geçen haftalarda Sefaköy Kartal Stadı’nda Sefaköy Kartalspor ve Tepebağ Kültür-spor arasındaki 1. Amatör Lig maçındayım. Kartalspor sezona çok iyi başlamış ve lider durumda, bu maçı alsa belki de kopup gidecek ancak konuk takım devre biterken 1-0 öne geçiyor. Tribünde Kartalspor’u destekleyen 30-40 genç anlamsız bir şekilde golü atan oyuncuya küfür etmeye başlıyor. Takımlar devre arasında soyunma odasına yönlenirken bir bakıyorum tüm taraftarlar da soyunma odasının oraya doğru koşmaya başlıyor, belli ki golü atan 7 numaraya ‘haddini bildirecekler’. Ancak kulüp lokalinde olan Sefaköy Kartalspor Başkanı Yener Dayı taraftarlarını ‘saçmalamayın’ mealinde sert bir şekilde uyarıyor, tribüne geri yolluyor.
İkinci yarı başlıyor, maçı 3-2 Kültürspor kazanıyor, Kartalspor büyük avantajı kaçırıyor. Kartalsporlu futbolcular yavaş yavaş hakemlerin üzerine gitmeye başlıyor, oysa karşılaşmada hakemlik bir durum yok. Uzatmaları yeterince oynatmadığı yönünde itirazlar duyuyorum. O esnada Kartalspor Başkanı Yener Dayı geliyor. Oyuncularına fırça atarak hakemlerin yanından uzaklaştırıyor, sonra hakem üçlüsünü tebrik ediyor. Hakemler böyle bir muameleye alışık olmadıklarından mı nedir tereddütlü, saha ortasında bekliyor, en azından takımların soyunma odasına gitmesini, taraftarların da biraz dağılmasını beklemek istiyor zira ortada güvenlik de yok. Yener Dayı gayet net “Gelin, ben buradayken kim, ne yapabilir?” diyor. Gerçekten de hakemler, Başkan’la birlikte güvenli bir şekilde soyunma odalarına gidiyor, stattan ayrılıyor.
Şimdi bir düşünün, takımınız iyi bir hava yakalamış ama sahanızda 3-2 yenilmişsiniz. Hazır maç sonu hava da gergin, taraftarların önünde biraz ‘şov’ amaçlı hakemlere saha içinde 1-2 tane sallamak ve kendini kurtarmak varken Türkiye’de artık kaç kişi böyle bir davranış sergiler? Bahsettiğimiz Yener Dayı, geçen sezon da Sefaköy Kartalspor Stadı’nda oynanan olaylı Filizspor-Yeni Özkartalspor maçında saldırıya uğrayan Özkartalspor’un minibüsüne bizzat kendisi binmiş ve Küçükçekmece ilçe sınırlarına kadar değil, ta Gaziosmanpaşa’ya kadar eşlik etmişti.
Türk futbolu artık hakemler hakkında şimdiye kadar hiç konuşmayan ancak nedense kritik yenilgilerden sonra konuşmayı seçen kulüp yöneticileriyle, başkanlarla dolu. Oysa ki kulüplerde başkanların, yöneticilerin, antrenörlerin sağduyulu insanlar olması gerek. Futbolcu 90 dakika ter döküyor, emek veriyor, her zaman sağlıklı düşünemeyebilir ancak başlarındakilerin farklı olması gerekir. Bu nedenle futbolumuzda Yener Dayı gibi sağduyulu başkanlara, yöneticilere ihtiyacımız var.