Her şey 3. Lig için

Gazete ve televizyonlarımızda pek yer almasa da yarın Türkiye'de 81 ili, 160 takımı ve milyonlarca taraftarı yakından ilgilendiren bir turnuva başlayacak: 3. Lig'e terfi maçları.

Gazete ve televizyonlarımızda pek yer almasa da yarın Türkiye'de 81 ili, 160 takımı ve milyonlarca taraftarı yakından ilgilendiren bir turnuva başlayacak: 3. Lig'e terfi maçları. Yapılan yatırımların, verilen emeklerin karşılığını profesyonel lige yükselerek almak isteyen bu 160 takımdan sadece 5'i mutlu sona ulaşabilecek. Üçüncü Lig'den bu sezon 15 takım düşerken (16'ydı ama saldırıya uğrayan Bafra Belediye'ye af çıktı) sadece 5 ekibin yükselmesinin nedeniyse Üçüncü Lig'in 2009-2010 sezonunun sonuyla birlikte kaldırılacak olması.
3. Lig'e terfi maçları ilk kademesinde seki-zerli 20 grup oluşturuldu. Bölgelerine göre ayrılan takımlar tek maçlı eleminasyon sistemine göre karşılaşacak ve 20 grup birincisi ikinci kademeye yükselecek. Bu 20 takım, dörderli beş gruba ayrılacak. Aynı şekilde elemeli maçların ardından 5 takım 3. Lig vizesi alacak. Yani profesyonel olmak için sadece üst üste 5 maç galip gelmek yetecek. İlk kademe maçları 23-27 Nisan ve 27 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında oynanacak.
Bu sezon maçlar oldukça zorlu geçecek. Vefa, Bakırköy ve Göztepe gibi tarihi kulüplerin yanı sıra yıllarca profesyonel liglerde mücadele eden Bandırmaspor, Ayvalıkgücü, Alaşehir Bld, Salihlispor, Babaeskispor, Kırklarelispor, Ayazağaspor, Edirnespor, Trabzon Yalıspor, Çarşambaspor, Çubukspor, Düzcespor, Iğdırspor, Kozan Belediyespor gibi ekipler 3. Lig için mücadele edecek. Ayrıca son yıllarda futbola büyük yatırım yapan Beylikdüzü, Hadımköy, Ümraniye, Sincan, Eğirdir, Pansu Şeker gibi ekipler büyük favoriler arasında.
Eskiden 3. Lig Terfi maçlarını takip etmek oldukça zordu. Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'nun sitesinin sonuçları heyecanla açıklamasını beklerdik. Sonuçlar bazen eksik veya hatalı olurdu, hatta 2005'te verme ihtiyacı bile duymamışlardı. 'İş başa düştü' diyen bazı amatör futbolseverler internet üzerinde organize oldular. Nasıl ki 'livescore' gibi sitelerde birçok ligden maçın sonucunu anında öğrenebiliyoruz, Türkiye'nin değişik illerinde oynanan terfi müsabakaları sonuçları da geçen sezon olduğu gibi bu sezon www.amatorfutbol.org sitesinden anında öğrenilebilecek. Amatör futbol tutkunları izledikleri terfi maçlarından golleri anında merkezde bulunan site sahibi Serkan Şahin'e geçecek ve sonuçlar anında yayımlanarak ve futbolseverlerle paylaşılacak. Zaten amatör futbolun da özü bu değil midir? Karşılık beklememek, paylaşmak...
Bu dayanışmanın hiç bitmemesi dileğiyle...