Higuain'in yaptığı

DİSKİ-Beşiktaş maçının 72. dakikası... Konuk ekipten Federico Higuain kaleci Tayfun'la karşı karşıya pozisyonda. Vuruyor, Tayfun'un bloke ettiği top havaya sekiyor.

DİSKİ-Beşiktaş maçının 72. dakikası... Konuk ekipten Federico Higuain kaleci Tayfun'la karşı karşıya pozisyonda. Vuruyor, Tayfun'un bloke ettiği top havaya sekiyor. Higuain pozisyonu üzgün ve şaşkın bir şekilde izlerken, beklenmeyen bir şekilde topu rahatça kontrol etmesi gereken Tayfun meşin yuvarlağı elinden kaçırıyor. Top şimdi kaleye doğru süzülmekte... Pozisyonu sezen Beşiktaş'ın yeni transferi Filip Holosko topa doğru hareketleniyor... Siyah-Beyazlı formayla ilk maçından gol atması ve 'Bu adama bu kadar para verilir mi?' diyenlere biraz da olsa yanıt vermek için topu 'dürtmesi' yeterli. Ancak o da ne? Higuain, bir savunma oyuncusu edasıyla Holosko'ya doğru kayıp, Slovak 'takım arkadaşı'ndan önce meşin yuvarlağa dokunup Beşiktaş'ın üçüncü sayısını kaydediyor. Beşiktaş formasıyla ikinci golünü atan Higuain sevinçle tribünlere koşarken, Higuain'in müdahalesiyle yerde kalan Holosko'nun yüz ifadesi şaşkın. Gole sevinemiyor. Büyük bir takıma, rekabet ortamına geldiğini herhalde o da tahmin ediyordu ancak büyük olasılıkla böyle bir şeyi beklemiyordu!
Peki şimdi burada kime kızmamız gerekir? Son derece sorumsuzca bir davranış örneği gösteren Higuain'e mi yoksa onu bu hale getiren sisteme mi? Arjantinli, geldiği günden bu yana eleştirilerin merkezinde, gol atamadığı için eleştiriliyor (Bundan önceki tek golü yine kupada, Çaykur Rizespor'a). Ara transfer dönemindeyiz, belki de Arjantinli oyuncu gönderilecek. Böyle bir durumda belki de onu mazur görebiliriz. Düşünün, Holosko'nun hiç de fena oynamadığı, asist yaptığı DİSKİ maçı sonrası menajer Sinan Engin'e sorulan soru "5 milyon avro... Koray... Burak..." Böyle sağlıksız bir ortamda Federico Higuain gerçekten ne kadar suçlu? Tribün, taraftar ve medyanın ağır sorumluluklar yüklediği futbolcuların hareket ve düşünme kapasitesi sınırlanıyor ister istemez.
Yine de bu Arjantinli futbolcunun bencil hareketi affedilir gibi değil. Böyle hareketler günü kurtarmaktan başka bir işe yaramaz. Geçen sezon, Denizli-Beşiktaş maçında İbrahim Akın'ın direkten dönen topunu Delgado tamamlayıp gol yaparken, Akın halen kaçan pozisyona üzülmekteydi. Pozisyon farklı olsa da bencillik aynı bencillik. O İbrahim Akın şimdi Beşiktaş'ta değil. Higuain'in de ne kadar kalacağı belli değil. Dünyada rakip sakatlandı diye gole giderken topu dışarı atan futbolcular varken, bizdekiler kendi arkadaşlarından topu kapıp gol atıyorlar! Higuain, Holosko'nun yüzüne nasıl bakacak merak ediyorum.