İki benzer ülke

Geçtiğimiz günlerde Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü?nün (OECD) yayımladığı bir raporda, Türkiye?nin gelir eşitsizliği konusunda OECD üyeleri arasında ikinci sırada olduğu açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) yayımladığı bir raporda, Türkiye’nin gelir eşitsizliği konusunda OECD üyeleri arasında ikinci sırada olduğu açıklandı. Birinciyse Meksika’ydı. Her ne kadar Kuzey Amerika’da olsa da Türkiye ve Meksika’nın benzerlikleri dikkat çekici. İki ülke insanı da acılı yemekler yiyip pembe diziler seyrediyor. İki ülkenin de tarih ve turizm potansiyeli fazla ancak bunu kullanamıyor. Meksikalıların ataları Azteklerin Türklerle aynı soydan geldiği iddiası bile mevcut. Ve iki ülke de futbolu çok seviyor! Futbol, derdi-tasası çok bu iki ulusun tek eğlencesi durumunda.
Benzerliklerin futbol altbaşlığına geçelim. Hem Meksika’ya hem de Türkiye’ye futbolu İngilizler getirmiş. İki ülke de ilk milli maçlarını 1923’te oynadı (Meksika 1 Ocak’ta, Türkiye 26 Ekim’de). İki ülke de dışarıya futbolcu ihraç etmekte çok başarılı değil, gidenlerin başarılı olma oranı düşük. Açıkçası ikisinde de futbolcular dışarıda oynamaya çok da meraklı değil çünkü kendi ülkelerinde dışarıda alacaklarından çok daha iyi ücretler alıyorlar. İki ülkenin de milli takımlarında ‘yerli’ futbolcular daha fazla.
Bu kadar benzerlikten sonra Meksika’nın ve Türkiye’nin dünya üzerinde bu denli farklı noktalarda olmasının nedeni, Azteklerin avantajlı konumu. Kuzey ve Orta Amerika Konfe-derasyonu (CONCACAF) içinde Meksika’yla baş edebilecek tek ülke ABD. Arada Honduras, El Salvador gibi ülkeler kafa tutabili-yor ancak bu Meksika’nın son yıllarda her Dünya Kupası’na katılmasına engel olmuyor.
Şu sıralar Sven-Goran Eriksson’un çalıştırdığı Meksika, Dünya Kupası elemelerinde son tura kalmayı büyük ölçüde garantiledi ancak Honduras, Jamaika ve Kanada’nın bulunduğu grupta çok da tat verdikleri söylenemez. Jamaika’ya 1-0 yenilmeleri Eriksson’un biraz başını ağrıttı.
Meksika futbolunun lig yapısı Türkiye’den epey farklı. Açılış ve kapanış ligi olarak ikiye ayrılan futbol sezonunda her iki ligde şampiyonu play-off maçları belirliyor.
18 takım altışarlı üç gruba ayrılıyor. Gruplarda ilk ikiler direkt play-off’a çıkarken üçüncüler ve en iyi dördüncü ‘repesaj’ denilen bir ekstra play-off oyunuyor ve iki takım daha play-off vizesi alıyor. Meksika futbolunun güzel tarafıysa bizdeki gibi lige ambargo koyan takımlar yok. 2004’ten bu yana yedi ayrı takım şampiyon olmuş. Eh, her şey de aynı olacak diye bir şey yok!