İsmail Kurt için

Takım kadrolarını hatırlamakta hiçbir zaman iyi olmadım, her zaman sonuçlar dikkatimi çekmiştir. Ama 1996-1997 sezonunda 2. Lig 4. Grup'ta mücadele eden Erzincanspor'un kadrosunu iyi bilirdim: Kalede İsmail...

Takım kadrolarını hatırlamakta hiçbir zaman iyi olmadım, her zaman sonuçlar dikkatimi çekmiştir. Ama 1996-1997 sezonunda 2. Lig 4. Grup'ta mücadele eden Erzincanspor'un kadrosunu iyi bilirdim: Kalede İsmail, geride Tolga, Mete, Yahya, Vedat, orta sahada Sadri, Ergin, Kemal, Cumhur, ileride Sedat ve çoğu hafta gol hanesinde ismini gördüğüm Turgay... Pazar akşamları TRT'de heyecanla Kırmızı-Siyahlıların maç skorunu bekler, ertesi gün spor gazetesinde kim kaç yıldız almış bakardım.
Takım bir önceki sezonun aksine ligde fena gitmiyordu. Ancak bir önceki sezonun son haftasında trafik kazası geçiren Kırmızı-Siyahlılar bu kez 21 Şubat 1997'de Ankara'ya PTT deplasmanına giderken futbolculardan Vedat Çimen ve Cumhur Alan hayatını kaybetti.
Kaza haberleri nedeniyle, o zamana kadar benim için sadece yıldız tablosunda birer isim olan Erzincansporlu futbolcuları ilk kez gazetede bir toplu kadro fotoğrafında görmüştüm. Vedat esmerdi, Cumhur hep hayal ettiğim gibi sarışın. Tolga gençti, kaleci İsmail ise iri yapılı ve sert görünüşlüydü...
İsmail o elim kazadan kurtuldu ancak ne yazık ki geçen hafta kaleci antrenörlüğü yaptığı Bafra Belediyespor'a yapılan hain saldırıda yaşamını yitirdi. Tıpkı kendisi gibi eski bir Erzincansporlu olan teknik direktör Sedat Gezer'le birlikte... Başta 'o' olduğunu fark etmedim ancak kaleci ve İsmail kelimelerini yan yana getirdiğimde aklıma hemen bir zamanlar heyecanla takip ettiğim o Erzincanspor'un kalecisi İsmail geldi. Araştırdım, gerçekten oydu.
Hiç unutmam, kaza sonrası televizyondaki 2. Lig programında Erzincanspor konuşulu-yordu. İsmail Kurt da telefonla bağlanmıştı. "Abi ben milyara imza atmadım" diyordu, takımı için her türlü fedakârlığa hazır olduğunu, paranın kendisi için ikinci planda olduğunu dile getiriyordu. Çok sevdiği Erzincanspor'da bir sezon daha kaldı, 2002-2005 yılları arasında Kırmızı-Siyahlılara kaleci antrenörü olarak hizmet verdi.
Ancak kötü kader onu Bafra'da yakaladı.
Vedat, Cumhur, İsmail... Depremlerle yıkılan Erzincan'ın trafik kazalarıyla sarsılan kulübünün bahtsız futbolcuları... Bir ortaokul öğrencisiyken Erzincanspor'la, İsmail'le, Vedat'la, Cumhur'la, Turgay'la mutlu oldum, onlarla üzüldüm. Ölümleriyle futbol sevgimden de birer parça gitti. Allah mekânlarını cennet eylesin.