İyi&Kötü

Geçen hafta, Futbol Federasyonu?nun alt liglerde 30 yaş üzeri futbolculara getirdiği sınırlamadan bahsetmiştik.

Geçen hafta, Futbol Federasyonu’nun alt liglerde 30 yaş üzeri futbolculara getirdiği sınırlamadan bahsetmiştik. Bizlere gelen ‘feedback’lerden yaşlı(!) futbolcuların bu olaydan son derece mustarip olduğunu görüyoruz. Birçok futbolcu şu anda kara kara ne yapacağını düşünüyor. Zaten bazı kulüpler maddi imkansızlıklar nedeniyle yaşlı(!) futbolculara evlerini geçindirebilecekleri ücretleri verebilecek durumda değil ve TFF ‘gençlik reformu’nu yürürlüğe koymadan önce gençlerle yola devam ediyordu. Diğer kulüpler de artık arz-talep dengesizliğinde tecrübeli oyunculara ‘işinize gelirse’ tarifesi uyguluyor. Dileriz federasyon yönetimi bu konu üzerinde tekrar düşünür.
Olumsuzluk gördük mü elbette yazacağız ancak güzel şeyleri de görmemek olmaz... Geçtiğimiz haftalarda amatör kulüplere güzel bir haber geldi ve amatör futbol işlem bedellerinde önemli miktarda indirim yapıldı. Lisans bedelleri, doğru dürüst gelirleri
olmayan amatör kulüplerin sırtına büyük yük bindiriyordu. Özellikle en büyük harcama kalemi olan vize bedelinin tamamen kaldırılması alkışa değer.
Ayrıca altyapı liglerinde önemli değişikliklere gidildi. A ve B genç kategorilerinin yanı sıra artık U-15, U-14 ve U-13 ligleri oynanacak. Bu, tüm kategorilerde mücadele etmek isteyen kulüpler için daha çok futbolcu, daha çok masraf anlamına gelebilirdi ancak TFF’nin yukarıda bahsettiğimiz indirimleri sayesinde kulüplere büyük yük binmeyecek.
Gelecek sezon, 3. Lig’e Yükselme maçlarında yine değişikliğe gidilecek. İki sezondur uygulamaya koyulmayan ‘Profesyonel Liglerde Takımı Olmayan İller Turnuvası’, 2008-2009 sezonunda yeniden düzenlenecek. Bu turnuva aslında bir nevi ‘kıyak’ turnuvası... 60’lardaki ‘her ilin bir profesyonel takımı olsun’ furyasının yeni versiyonu...
Tek derdi profesyonel ligde takımı olmayan illerin temsilcileri, normal terfi maçlarının haricinde başka bir turnuvada karşı karşıya gelecek ve 1 takım 3. Lig vizesi alacak. Bu uygulama özellikle Zonguldakspor, Niğdespor, Nevşehirspor gibi il takımlarının işine yarayacak zira bu ekipler her ne kadar il takımı olsalar dahi İstanbul, Bursa, Kayseri, Ankara gibi kentlerin güçlü takımlarına karşı fazla bir şansları yok. Tüm il temsilcilerinin katılacağı 3. Lig’e terfi maçlarındaysa geçen yıl olduğu gibi yaklaşık 150’yi aşkın takım arasından sadece 5 takım profesyonel lig vizesi alacak.