İzmir'in 'süper'leri

Göztepe'nin geçen sezon 3. Lig'den amatöre dönmesiyle, az da olsa gazete sütunlarında İzmir Süper Amatör Küme'den haberler okumaya başladık. Gerçi şu sıralar neredeyse sonuna gelinen lig de...

Göztepe'nin geçen sezon 3. Lig'den amatöre dönmesiyle, az da olsa gazete sütunlarında İzmir Süper Amatör Küme'den haberler okumaya başladık. Gerçi şu sıralar neredeyse sonuna gelinen lig de, Göztepe de unutulmuş durumda ancak nisan ayındaki 3. Lig'e terfi maçları başladığında Sarı-Kırmızılılar tekrar gündeme gelecektir.
Aynı İstanbul'da olduğu gibi İzmir Süper Amatör Küme'de de birçok hüzünlü hikaye var. Sadece Göztepe değil, zamanında 3. Lig'de oynamış birçok kulüp İzmir'in bu en üst amatör kümesinde mücadele ediyor. 12'şer takımlı iki gruptan oluşan ligde A Grubu'nda Yeni Menemen, Yeşilova, Bergama, Aliağa Petkim, Kemalpaşa, Yeni Bornova ve Tariş, B Grubu'ndaysa Göztepe, Ödemiş Belediye ve Tirespor gibi 3. Lig görmüş kulüpler var. Ayrıca Başbakanlık Kupası'nı kazanan tek amatör takım unvanını elinde bulunduran İzmir Denizgücü de B Grubu'nda.
İzmir'den bu yıl 6 takım 3. Lig'e terfi maçlarına katılacak. Geçen yıl Torbalıspor finalde hemşerisi Çiğli Belediyespor'u yenerek 3. Lig'e çıkmayı başarmış ve Göztepe'nin düşüşünü dengelemişti. Bu yıl İzmir'den en büyük favori elbette ki Göztepe. Gerçi 19. hafta itibariyle Urla Gençlik'in iki puan gerisindeler ancak terfilerde başarılı olma ihtimalleri yüksek. Ege bölgesindeki diğer illerden İzmir ekipleriyle baş edebilecek kapasitede fazla takım olmaması da onlar için avantaj.
Ege Bölgesi'ndeki diğer illerde olduğu gibi İzmir'de de Belediyespor enflasyonu var. Süper Amatör Lig'deki 24 takımdan 11'i belediye takımı. Bu ekipler diğer takımlara oranla daha başarılı. Örneğin A Grubu'nda il üç sırayı üç belediye ekibi parsellemiş durumda: Çiğli Bld., Yeni Menemen Bld. ve Ulucak Bld. Eski kulüplerden Yeşilova bu üç ekibe uzun süre direndi ancak şu anda geride kalmış durumdalar.
B Grubu'nda Urla Gençlik Belediyespor ve Göztepe arasında şampiyonluk yarışı sürerken Ödemiş Belediyespor üçüncü sırada.
İzmir Süper Amatör'de bu sezon bir derbi eşleşmesi de vardı: Göztepe-Altay. Ezeli rakibi kadar iddialı olmayan Altay Amatör, iki maçta da Göz Göz'e yenildi. Tamamen askerlerden kurulu olan, sahada futbolcuların antrenörlerine 'Komutanım' diye hitap ettiği, terhis olan futbolcuları nedeniyle sıkıntılar yaşayan Denizgücü ise Başbakanlık Kupası günlerinden çok uzak, grubunda sondan üçüncü sırada.
Onlar da yetenekli bir 'devre' bekliyorlar!