Kapatılan Tekelspor

Biliyorsunuz ülke gündemindeki en önemli konulardan biri Tekel işçilerinin eylemi. Özelleştirmesi en sancılı olan ve en çok konuşulan kurumlardan biri olan Tekel'i yorumlamayı, işin uzmanlarına bırakalım; bizse işin sportif boyutlarına bakalım.

Biliyorsunuz ülke gündemindeki en önemli konulardan biri Tekel işçilerinin eylemi. Özelleştirmesi en sancılı olan ve en çok konuşulan kurumlardan biri olan Tekel’i yorumlamayı, işin uzmanlarına bırakalım; bizse işin sportif boyutlarına bakalım. Tekel, spora en büyük yatırım yapan ve bu yolla ismini duyuran devlet kurumlarından biriydi. İstanbul Tekelspor ve İzmir Tekelspor güreş minderlerine damgasını vurmuş iki takımdı. Ayrıca İstanbul Tekelspor yakın geçmişte Beko Basketbol Ligi’nde başarıyla mücadele etmiş, büyük sempati toplamış bir ekipti.
1941 yılında kurulan ve sarı-siyahlı renklere sahip Tekelspor, futbolda da atılım yapmaya çalıştı ancak yeşil sahada başarılı olmak minderde veya parkede başarılı olmak kadar kolay değil. Amatör branşlara yeteri kadan önem verilmeyen ülkemiz, zayıflama için başladığı kick boks’ta beş ayda şampiyon olan sporcuların, yeni kurulup iki yılda en üst lige çıkan takımların hikayeleriyle dolu. Futbolda ise bu o kadar basit değil, hele ki amatörden profesyonel lige çıkmak başlı başına dert.
2000’li yıllarından başında İstanbul Tekelspor, 1. Amatör Küme’den 3. Lig’e çıkmak için büyük yatırım yaptı, güçlü kadrolar kurdu ancak bir türlü başarılı olamadı. Örneğin 2001-2002 sezonunda ilk kademeyi şampiyon tamamlayan Sarı-Siyahlılar, ikinci kademede kendilerine beraberliğin yettiği maçta Bursa Yenişehir Belediyespor’a yenilip elendiler. 2003-2004 sezonunda ilk kademe finalinde çok enteresan bir eşleşme vardı: İstanbul Tekelspor-İzmir Tekelspor. Bu eşleşmeden galip ayrılan taraf İstanbullular oldular ancak onlar da yarı finalde (Daha sonra 3. Lig’e çıkacak olan) Burdurgücü’ne yeniler. Bir sonraki sezon umut kırıcıydı: İstanbul Tekelspor daha ilk maçta, o sezon çıkan ve halen 3. Lig’de oynayan Bursa Nilüfer Belediyespor’a elendi. Bu sezon Tekelspor için dönüm noktası oldu. Kurum, futbol takımından desteğini çekti, takım da ligden çekildi.
İzmir Tekelspor, mutlu sona daha çok yaklaşan takımdı. 2000-2001 sezonunda 3. Lig’e terfi maçlarında ilk kademeyi geçtikten sonra Bursa’daki ikinci kademede çeyrek finalde Bozüyükspor’u penaltılarla 6-5 yendiler, yarı finalde en büyük favori İzmit Büyükşehir Belediyespor’u 1-0 mağlup ettiler. Bendenizin de canlı olarak izlediği finalde Kocaeli Tavşancılspor’a 4-0 mağlup olup hayallerine veda ettiler. 1-0 yenik durumdayken rakipleri 10 kişi kalmıştı ancak baskı kurdukları dakikalarda kaptırdıkları bir top ve yedikleri gol onları bitirdi. O maçtan aklımda kalan yaklaşık 2000 Kocaelili taraftara karşın tribündeki 10 kadar Tekelsporlu ve bir büyük sarı-siyah bayraktı.
Atletizm, basketbol, boks, futbol, güreş, cimnastik, kürek, masa tenisi, tekvando, judo ve voleybol branşlarında sayısız sporcu yetiştiren Tekelspor, 2008’de tüm faaliyetlerini durdurdu yalnızca İstanbul-Cevizli’deki tekel tesisleri bünyesinde, İnhisar Spor Kulübü (İnhisar, kelime olarak Tekel demek) olarak faaliyetlerini devam ettiriyor. TTA Genel Müdürü, İnhisarspor kulüplerinin onursal başkanı sayılıyor. Kulüpler çay ocağı, kantin ve sosyal tesis gelirleriyle ayakta duruyor.