Kasta Gol Gol -2-

Geçen sezon bu sayfalara Kastamonuspor'la ilgili bir yazı yazmıştım. </br>O dönem 2. Lig'e çıkma mücadelesi veriyorlardı, şu sıralar da hedefleri aynı.

Geçen sezon bu sayfalara Kastamonuspor'la ilgili bir yazı yazmıştım.
O dönem 2. Lig'e çıkma mücadelesi veriyorlardı, şu sıralar da hedefleri aynı. Aslına bakarsanız 1969'dan bu yana Kırmızı-Siyahlılar 3. Lig'in müdavimi durumunda. Ben dünyaya gözlerimi açmadan önce 3. Lig'deydiler, hâlâ öyleler (Sadece 1967-69 arasında iki sezon 2. Ligdeydiler).
Kastamonuspor'un futbol kültürümüzdeki tek yeri 'Kırmızı-pembe gönül sende, Kastamonu Kastamonu dep dep dep' şeklinde şehir efsanesi tezahüratlarından ibaret. Takım dönem dönem güçlü yönetimlere sahip oldu. Taraftar konusunda zaten en şanslı takımlardan biri. Kastamonu Türkiye'nin en çok göç veren illerinden biri, İstanbul ve Ankara dep-lasmanlarında muazzam bir taraftar desteğiyle oynuyorlar. Birkaç sezon önce takım İstanbul takımlarıyla aynı gruba düştüğünde İstanbul'daki Kastamonulular takımın bu kentteki her maçına gitmişlerdi ancak güçlü İstanbul ekipleri karşısında Kırmızı-Siyahlılar başarılı olamadı.
İstanbul grubundaki başarısız dönemlerin ardından kulüp bu sezon tekrar Orta Anadolu-Karadeniz grubuna düştü ki bu grup gerçek bir cennet zira vasatın üstünde bir takımla 2. Lig'e çıkmanız işten bile değil. Maddi sorunlarla sezona başlayan takım Sedat Kalaycı yönetiminde ilk 11 maçında 9 galibiyet alınca bir anda tüm dikkatleri üzerine çekti. 39 yıllık hasretin sona ereceğine dair umutlar arttı, zaten ilk 3 takım 2. Lig'e yükseliyordu! Ama...
24. haftayı geride kalırken, Kastamonuspor son 13 maçında yalnızca 2 galibiyet elde etti. Devre arasında yapılan takviyelerin takıma beklenen faydayı sağlamaması, maddi sorunlar, yönetim-teknik heyet anlaşmazlığı, ildeki AKP-MHP çekişmesinin takıma yansıtıldığı iddiaları ve sonrasında gelen başarısız sonuçlarla bir ara lider olan takım şimdi dördüncü. Sonuncu Hopa karşısında alınan 2-1'lik yenilgi sonrası teknik patron Kalaycı'nın görevine son verildi. Yerine gelen isimse 4. Grup'ta liderken büyük düşüşe geçen Körfez Belediyespor'dan ayrılan Ramis Soydaş. Yeteneğinden kuşku duymadığımız ancak benzer sorunları yaşamış ve yıpranmış bir teknik adamı seçmek doğru olacak mı, göreceğiz.
Kastamonu için henüz geç değil. İlk 3 doğrudan çıkacak, 4 ve 5. takımlar play-off oynayacak. Bu sezon, bu şartlarda, bu gruptan çıkamazlarsa Kırmızı-Siyahlılar 2009-2010 sezonu sonunda kapanacak olan 3. Lig'le birlikte amatöre dönebilir.