Kazlıçeşme, bedava biletler ve U20 Kupası

Ülkemizde düzenlenen FIFA U20 Dünya Kupası’na ilgisizlik hepimizin malumu... Maçların çoğu boş tribünler önünde oynanıyor. Anadolu Ajansı’nın geçen hafta geçtiği habere göre ilk 12 maçta ortalama seyirci sayısı 4828. Bu rakam da, 1977 Tunus’tan bu yana en düşük seyircili U20 Dünya Kupası’na ev sahipliği yaptığımızı gösteriyor. Her kentte bedava biletler dağıtılmasına karşın ulaşılabilen rakam bu. Bazı antrenör ve yönetici tanıdıkların sosyal paylaşım sitesinde yazılarını görüyorum “U20 Dünya Kupası’na bedava bilet var, isteyenler bana adlarını yazdırsın” diye... Geçenlerde maçlar çocuklara bedava yapıldı, hatta FIFA izin verse, kapıları açacağız, o derece.

Aslında bu tabloya şaşırmamak gerek. Kendi liglerimizde maçlar boş tribünler önünde oynanırken Küba-Nijerya veya Fransa-ABD maçına insanların gitmesini beklemek açıkçası biraz saflık olurdu.

Türk halkı olarak futbolu sevmiyoruz, bize hissettirdiklerini seviyoruz. Tribünlerimiz boş. Dolu olanlarda da oturmak ve maç izlemek adeta suç sayılıyor. Düşünün, amatör liglerde bile 30 kişilik bir taraftar grubunda 10 kişi maça arkasını dönüp, geride kalan 20 kişiye (ki bunlar en fazla 15 yaşında çocuklardır) tezahürat yaptırmaya çalışıyor. Maça arkasını dönenler güç, geride kalan 20 kişi de kendini kanıtlama çabasında. Sahadaki maç? Yalnızca bir araç. Hal böyle olunca, o gençlere bedava bilet verseniz bile El Salvador-Kolombiya maçına gitmez. Biletin yanında çekirdek verirseniz belki...

Elbette turnuvanın U20 kategorisinde olması da ilgisizlikte önemli etken. Türkiye’de altyapı maçlarını yalnızca futbolcu velileri ve yoldan geçenler izler. Böyle bir ülkeye U20 Dünya Kupası alıp dünya kadar masraf yapmak yanlış. Kabul, uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapmak, ülkeler için önemli bir prestij ancak ev sahipliği için başvurulurken halkın beğenileri de dikkate alınmalı. İlindeki Süper Lig maçlarını bile izlemeyen insanlardan, yabancı ülke altyapı maçlarını takip etmesini bekliyorsunuz.

Kazlıçeşme Meydanı’na 1 milyon kişiyi, Türkçe Olimpiyatları’na 80 bin kişiyi toplamak kolay. Esas iş, U20 Dünya Kupası’nda stat doldurabilmektir. O da bu ülkede zor.