Keşke Şeker kalsaydı

Geçen hafta 2. Lig?de federas-yona lisans borcu nedeniyle sahaya çıkamayan Erzurum?la ancak 9 kişiyle çıkabilen Gebzespor?dan bahsetmiştik.

Geçen hafta 2. Lig’de federas-yona lisans borcu nedeniyle sahaya çıkamayan Erzurum’la ancak 9 kişiyle çıkabilen Gebzespor’dan bahsetmiştik. Hadi diyelim, ilk hafta olur böyle şeyler. 2. haftada bu kez, 2. Lig 2. Grup takımlarından Afyonkarahisarspor (ilk haftayı maç yapmadan geçtiler), 350 bin YTL’lik borcu nedeniyle futbolcularına lisans çıkaramadı ve Alanyaspor deplasmanına gidemedi. İşin ilginç tarafı, yönetim maçtan önce internet sitesinde taraf-tarları Alanya deplasmanına çağırıyordu. Ge-lin görün ki daha takım deplasmana gidemedi!
Yönetim ilgisizlikten, destek görememekten yakınıyor. Koskoca Afyonkarahisar kentinin takımının bu hale gelmesi üzücü tabii. Orijinal Afyonspor, 2003-2004 sezonunda 3. Lig’den düşmüştü. Bu takım 2004-2005 sezonunda, Afyon Şekerspor adıyla 3. Lig’e yükselmiş, ’Kentin profesyoneldeki tek takımı öyle mües-sese ismiyle olmaz, kentin ismini taşımalı’ mantığıyla Afyonkarahisarspor’a çevrilmişti. Keşke Şekerspor olarak kalsaymış. Fabrikanın sponsorluğunda kıt kanaat yollarına devam eder ama en azından böyle bir utanç yaşamaz-lardı. Afyonkarahisarspor, birçok il takımında olduğu gibi kısa süreli bir hevesle büyük paralar harcadı, 2. Lig’e yükseldi, ancak eski başkan görevi bırakırken harcadığı tüm parayı geri alınca yeni yönetim de kaynak bulamayınca takım bu hale geldi. Turgutlu maçına çıkamazlarsa ligden düşecekler ancak burası Türkiye hiçbir şey olmaz. Kentin ‘büyükler’i parayı elbette denkleştirir. Ancak ortada doğ-ru dürüst kulüpleşme, tesisleşme yokken hâlâ ‘her ile ilahla ki bir takım olmalı’ mantığı varken, böyle olayları çok görürüz.
Tesisleşme olmadan profesyonelleşme derken... Ankara’nın Pursaklar Belediyesi’nin futbol takımı yıllardır büyük paralar harcayarak 3. Lig’e terfi maçlarına katılır ancak bir türlü başarılı olamaz. Sonunda işi kestirmeden halledip, 3. Lig’de mücadele eden Ankara Tarım Kredispor’un haklarını alıp Pursaklarspor A.Ş. adıyla mücadeleye başladılar. Ancak takım 3. Lig tarihindeki ilk maçı merkezdeki Cebeci İnönü’de yaptı çünkü ‘henüz’ gerekli kriterlere uyan stadı yoktu! Aynı şekilde 3. Lig’in yenisi Keçiören Belediye de ilk maçını
iki stadı bulunan Keçiören’de değil komşu Bağlum da oynadı! (Aktepe’yi kullanamamalarının nedeninin Büyükşehir ve Keçiören belediyeleri arasındaki soğukluk olduğu iddia ediliyor). Sebep ne olursa olsun bu iki ekip de açılış maçlarını evlerinde oynamalıydı.