Kocaelispor...

Bank Asya 1. Ligi'nde puan durumuna dikkat ettiniz mi? Geçen sezon Kasımpaşa, İstanbul BB ve Oftaş'ın domine ettiği ligde (bir de Malatya vardı) bu sezon Antalyaspor, Eskişehirspor, Kocaelispor ve Sakaryaspor...

Bank Asya 1. Ligi'nde puan durumuna dikkat ettiniz mi? Geçen sezon Kasımpaşa, İstanbul BB ve Oftaş'ın domine ettiği ligde (bir de Malatya vardı) bu sezon Antalyaspor, Eskişehirspor, Kocaelispor ve Sakaryaspor gibi ülke genelinde büyük sempati toplayan takımlar zirve mücadelesi veriyor. Yani 'Süper Lig'de şunun bunun ne işi var, şu şu şu olmalı" diyenlerin özlediği tablo.
Bu takımlardan Antalyaspor ve Sakaryaspor zaten belli bir düzeni oturtmuş durumda, Eskişehirspor'un arkasında da büyük bir destek var lakin Kocaelispor'un çıkışı gerçekten takdire şayan. Yeşil-Siyahlılar, son olarak 1992-1993 sezonunda çıktıkları ve 2002-2003 sezonunda düştükleri Süper Lig'de son birkaç sezon hariç sürekli iddialı bir ekip oldu. Ancak 1999 depreminden sonra bazı futbolcuların kulüpten ayrılması, sonrasındaki ekonomik darboğaz kulübün yavaş yavaş gerilemesine yol açtı. Buna karşın en kötü zamanda bir Türkiye Kupası başarısı geldi, ancak bu bile düşüşü engelleyemedi.
Süper Lig'den düştükten sonraki sezonlarda eski futbolculara olan borçlar yüzünden Yeşil-Siyahlıların lisansının askıya alınması söz konusuydu, ayrıca çalışanların parası ödenemiyordu, ki deprem sonrası bu sürekli yaşanan bir sorundu.
Ancak Körfez ekibi toparlanma aşamasını çabuk aşıp yükselişe geçti. Serhan Gürkan yönetiminde oldukça genç bir yönetimleri var. Geçen sezon bir dönem küme düşme tehlikesi yaşayan takımı bu sezon şampiyonluk adayı haline getirdiler. Takımın başında Kayhan Çubuklu var. Beşiktaş'tan hatırladığımız Yasin Sülün ve Adem Dursun adeta ikinci baharlarını yaşıyorlar.
Bu sezon dikkat çeken bir husus eski başkan Sefa Sirmen'in açıklamalarıydı.
Önce mevcut Büyükşehir Belediyesi'ni kulübe destek olmamakla suçladı. Geçen ayın başlarındaysa Sirmen'in yerel basında "Kocaeli'nde 17 bin sanayi kuruluşu var. Belediye başkanı olsam bir gün içinde Kocaelispor'a bu sanayi kuruluşlarından 100 trilyona yakın bir bağış toplarım. Şimdiki imkânlarla Kocaelispor'u bırakın Süper Lig'de, Şampiyonlar Ligi'nde zirveye oynatırım" açıklaması yer aldı. Sirmen'in Kocaelispor'a geçmişteki katkısı yadsınamaz ancak bu tür açıklamalar yaklaşan yerel seçimler öncesi yatırım gibi duruyor.
Süper Lig yolunda Kocelispor'u bekleyen en büyük tehlike de kulübün eski ve yeni belediye yönetimleri arasında çekişmeye malzeme olması. Aslında sırf Kocaeli değil, çoğu kulübün en büyük sorunu bu.