Körfez fırtınası

İkinci Lig 1. Grup?ta şu sıralar müthiş form grafiğiyle dikkat çeken bir takım var: Körfez Belediyespor...

İkinci Lig 1. Grup’ta şu sıralar müthiş form grafiğiyle dikkat çeken bir takım var: Körfez Belediyespor... TEM’de İstanbul’dan Ankara’ya giderken Kocaeli Merkez’den bir önceki çıkışta bulunan, sanayi kuruluşlarıyla dolu bu ilçenin takımı, İkinci Lig’deki ilk sezonunda şu ana kadar dörtte dört yaptı.
Kırmızı-Beyazlılar, aynı Körfez ilçesi gibi çok da eski değil, 1995’te kuruldular (İlçeyse 1988’de). Körfez Savaşı sırasında halkın isminden dolayı tedirginlik duyduğu (yanlış hatırlamıyorsam ilçenin isminin değiştirilmesi gündemdeydi) bu ilçenin takımı az zamanda çok iş yaparak, 2000 yılında 3. Lig’e yükseldi. 2000-2001 sezonunda 7. Grup’ta az farkla düşmekten kurtuldular. Bir sonraki sezon o dönemki Belediye Başkanı Erhan Yenilmez’ın büyük yatırım yaptığı takım sezona şampiyonluk parolasıyla başladı. O dönem Körfez’i yakından takip etme şansım da oldu. Takım lige iyi başladı ancak ilk yarıyı 10. sırada tamamladı.
İkinci devre 25-31. haftalar arası hiç maç kazanamadılar. Sonra Afyon ve Akhisar’ı farklı yenen Kırmızı-Beyazlılar’a Fethiye deplasmanında 1 puan yetiyordu. Sahaya yamaç paraşütçüsünün bile indiği maç epey uzarken, Körfez ekibi son dakikada frikik golü yedi ve üçlü averajla, ligin en golcü üçüncü takımıyken üstüne üstlük eksi averajı bile yokken amatöre düştü!
Körfez’in düşmesinde o hafta Dalaman Kağıt ve Bergama’nın kendilerini sıkmadan rahatça berabere kalmalarının da etkisi vardı. Kocaeli basınında o dönem ‘Ege kardeşliği’ kavramı literatüre girdi. Gerçi İstanbul takımlarının da sürekli böyle bir kardeşlik içinde olduğu paranoyası taşıyan Kocaeli futbol kamuoyu her daim kendini yalnız hissetmiştir. Evet, zamanında Gebze, Darıca’yı acımayarak küme düşürmüştür ancak ‘Kocaeli kardeşliği’ne de şahit olunan günler vardır!
Amatöre düştükten sonra her sezon güçlü kadrolar kurup 3. Lig terfi maçlarına katılan Körfez, bu amacına 2007’de ulaştı. 2007-2008 sezonunda da 3. Lig’de grubunda son derece rahat bir şekilde ilk üçe girdi ve 2. Lig vizesi aldı. Tabii bunda artık misyonunu dolduran 3. Lig’in kalitesini yitirmesinin de payı büyük. (En iyisi 3. Lig kalksın, deplasmanlı yarı-profesyonel lig kurulsun. Buradan 2. Lig’e çıkılsın).
Murat Vatansever’in çalıştırdığı Körfez, daha önce Kocaelispor’da da oynayan Bayram Toysal ve Kadir Yılmaz gibi önemli isimlere sahip. Seneye Bank Asya 1. Lig’de görürseniz şaşırmayın! Allah bir kere ‘yürü ya kulum’ dedikten sonra...