Küçükçekmece

Büyükçekmece ve Küçükçekmece göllerini coğrafya derslerinden hatırlarsınız. Peki isminin aksine Küçükçekmece Gölü?nün daha büyük olduğunu biliyor muydunuz?

Büyükçekmece ve Küçükçekmece göllerini coğrafya derslerinden hatırlarsınız. Peki isminin aksine Küçükçekmece Gölü’nün daha büyük olduğunu biliyor muydunuz? Zor bir soru tamam. Ancak ortalama bir futbol taraftarıysanız Büyükçekmecespor’u değil Küçükçekmecespor’u bilirsiniz zira ilki daha önce hiç profesyonel liglerde yer almamışken, Küçükçekmece 2. Lig’de bile oynadı. Küçükçekmecespor’un kuruluş tarihi 1911 görünüyor ancak o zamanlar ortada kulüp kuracak bir Küçükçekmece yoktu. Hayatının ilk 6 senesini bu ilçede geçiren biri olarak dedemlerden dinlediğim, 60’lı yıllarda bile ufak bir ilçe merkezi dışında, şimdilerinin dev kozmopolit ilçesi Küçükçekmece’nin tarla ve bahçelerden ibaret olduğuydu. Küçükçekmecespor, 1911’de kurulan tarihi Süleymaniye Sirkecispor’un 1990’da Küçükçekmece’ye kurulmasıyla oluştu. 3. Lig’deki takım,
K. Çekmece’ye taşınmasından bir sezon sonra 2. Lig’e çıktı, iki sezon sonra tekrar 3. Lig’e, 1998/99 sezonunun sonunda da amatöre düştü. Yeşil-Beyazlılar 2003/04 sezonunda tekrar 3. Lig’e çıksalar dahi geçen sezon grup sonuncusu olarak yine amatöre düştüler.
İstanbul Süper Amatör Küme 6. Grup’ta 6. hafta itibarıyla düşme hattının içinde yer alan Küçükçekmecespor’da işler hiç iyi gitmiyor. Kulüp Başkanı Ahmet Kurşun sezon başında bir basın toplantısı düzenleyip K. Çekmece Belediyesi’ne ateş püskürdü. Yöne-
timin şu anda Küçükçekmece Belediyesi’yle arasının iyi olmaması kulübü de kötü etkili-
yor. Örneğin belediyenin, takımın maçlarını oynadığı Metin Oktay Stadı’nın sulama sisteminin üstüne beton döktüğü, reklam panolarını kaldırttığı öne sürüldü. Sulama olmaması nedeniyle stat çimlerini büyük ölçüde kaybetti. Mahalle takımları bile en azından suni çimde oynarken yüz binlerce nüfusuyla Küçükçekmece’nin takımı toprak sahada maçlarını oynuyor. Tüm bu olumsuzluklar takımı da etkiliyor haliyle. Son olarak sahalarında Erokspor’a 2-1 yenildiler ve gelecek için hiç de umut vaat etmiyorlar.
Takımın ismi geçtiğimiz aylarda trajikomik bir olayla da gündeme geldi. Efsane futbolcu Metin Oktay’ın ismi stattan çıkarılarak yerine merhum Hasan Doğan’ın ismi verildi. Ancak neyse ki bu yanlıştan çabuk dönüldü. Küçükçekmece gibi futbol kültürüne sahip bir ilçenin en büyük takımının bu hallere düşmesi gerçekten üzüntü verici. Ancak Yeşil-Beyazlılar, çarpık Türk futbol düzeninin çarklarında zarar gören kulüplerimizden yalnızca biri.