Küçükpazarspor

Bugünkü konuğumuz Küçükpazarspor. Küçükpazar, İstanbul’un Eminönü ilçesininin ünlü bir mahallesi. İş yaşamının oldukça hareketli olduğu bir yer. 1946’da kurulan Küçükpazarspor’un enteresan bir özelliği var. Dönem dönem parlayıp tekrar kabuklarına çekiliyorlar. Misal 2003’te Eminönü Belediyesi’nin büyük desteğini arkalarına alarak gittikleri 3. Lig terfi maçlarının finalinde kendileri gibi İstanbullu olan Yeniköyspor’a yenilmişlerdi. Kırmızı-Beyazlılar bunun üzerine, diğer rakipleri gibi “Çok çalışıp seneye çıkmaya çalışırız” demedi, bunun yerine bütçesini küçülttü, hatta bir ara Süper Amatör Küme’den çekildi. Sonra 2005-2006 sezonunun sonunda tekrar Süper Amatör’e çıktılar.
Geçen sezon yönetim kulübe büyük yatırımlar yaptı, hedef 3. Lig olarak belirlendi. İstanbul Süper Amatör’de ilk yarıyı zirveye yakın geçiren Eminönü ekibi ikinci yarıda Yaşar İçli yönetiminde büyük bir çıkış yakaladı. Ancak bitime beş hafta kala sahalarında Güzelce-spor’a yenilip ikincilik tehlikeye girince yönetim Yaşar hocadan ‘takımı ilk ikiye sokma’ garantisi istedi. Fikstür gereği bu imkansızdı zira Güzelce tüm maçlarını kazansa arkasına bakmadan çıkıyordu! Yaşar hoca ‘Umut tacirliği yapmam’ diyerek ayrıldı. Şeref Özcan’la anlaşan Küçükpazarspor, Batı Trakyaspor’un Güzelce’yi deplasmanda yenmesiyle 3. Lig
terfi maçlarına gitmeye hak kazandı.

Bursa’daki terfi ilk kademe maçlarında Kırklarelispor ve Karasuspor’u farklı yenen Kırmızı-Beyazlılar, finalde Ümraniyespor’la karşılaştı. İki iddialı takımın mücadelesinde Küçükpazar youtube’luk komik goller yiyerek 2-1 yenildi ve havlu attı.

Taraftarlarına büyük heyecan yaşatan Küçükpazar, şok bir şekilde bu sezon İstanbul Süper Amatör Küme’ye katılamayacağını açıkladı. Nedeni ne olursa olsun, böylesine köklü bir kulübün lige katılamaması çok acı. Ancak bu aslında Küçükpazar’ın değil, Türk futbolunun sorunu. Bu kulüpler, bireylerin çabalarıyla yürüyor. Bir sene çok para yatıran yönetim birden muslukları kesebiliyor/kesmek zorunda kalıyor.
Örneğin Türk futbolunun tarihi kulüplerinden Mecidiyeköyspor da 3. Lig yıllarından kalan borçları yüzünden lokalini bile kaybetmek üzere. Yönetim Şişli Belediyesi’nden destek bekliyor. Bireylere dayalı sistem devam ettiği sürece Küçükpazar ve Mecidiyeköy gibi örnekler daha da çoğalacaktır.