Lisansları unuttuk!

Ulusal ajanslara, dolayısıyla ulusal gazete ve televizyonlara düşen 3. Lig ve amatör futbol haberleri üçe ayrılır...

Ulusal ajanslara, dolayısıyla ulusal gazete ve televizyonlara düşen 3. Lig ve amatör
futbol haberleri üçe ayrılır: 

1.
Kavga haberleri: En yaygını. Genelde futbolcular arasında çıkan büyük kavgalar haber olur, zaman zaman taraftarlar sahaya iner, olaylar gelişir...

2. Sağlık skandalı haberleri: Daha çok ‘sakatlandı ama sedye, ambulans yoktu’ veya ‘dili içeri kaçtı, rakibi veya hakem ilkyardım yaparak kurtardı’ haberleri. Kendimi bildim bileli bu haberler çıkıyor ve tedbir almak yerine böyle kahramanlık öyküleri (!) izleniyor.

3. İlginç olaylar: Kendini internette satışa çıkaran futbolcu, ilanla futbolcu arayan kulüp, kadın antrenör veya futbolcuların lisanslarının kulüpte unutulması vs.
Alt liglerle ilgili haberler ancak gazete-lerde kısa sütunlarda yer buluyor. Bu tür haberler de sürekli sanki ilk kez oluyormuş veya hiç karşılaşılmamış bir şey gibi lanse ediliyor ancak amatör camia için bunlar o kadar sıradanlaştı ki artık!
Örneğin son olarak Kastamonu’dan bir haber geldi... Şampiyonluk adaylarından biri deplasmana giderken oyuncularının lisansını götürmeyi unutuyor. Şimdi hükmen 3-0 mağlup sayılacaklar. Lisans unutma olayı Türkiye’de her sezon o kadar çok tekrarlanıyor ki!. Maça çıkmak için en temel şey olan lisansları bir kulüp yönetimi nasıl unutabilir aklınız alıyor mu? Bu, Türkiye’de kulüp yöneticiliğinin ne noktada olduğunun da göstergesi.
Ankara kulüplerinden Çağ Haymana-spor’un ilanla futbolcu aradığı haberi de geçen hafta gündemimizdeydi. İlanla futbolcu arayıp idmana çıkarmak yeni bir şey değil ancak Ankara temsilcisi (daha doğrusu sponsoru) Türkiye genelinde güzel bir reklam yaptı.  
Duymayanlar için bir ilginç haber de ben vereyim... Şarkıcı Alişan geçtiğimiz hafta yeşil sahadaydı. Gerçek adı Serkan Tektaş olan Alişan, İstanbul 1. Amatör Küme’de Halil Rıfat Paşaspor’un İstanbul Demirspor’u ağırladığı maçın son 10 dakikasında ev sahibi ekibin formasını giydi. Eski bir amatör futbolcu olan Alişan 4 sezon Edirne Osmanlıspor’da oynamıştı.
Bu tür haberler güzel. Ancak alt liglerimizin sadece magazin ve kavga haberleriyle gündeme gelmemesi gerek. Sağlık skandalı haberleri de yıllardır pek işe yaramış gibi durmuyor. Oysa amatörde kavganın yanında güzellikler de var, sorunlar da var. Bunlara da ilerleyen yazılarda değinmeye çalışacağız.