Müessese takımları

Gençlerbirliği Oftaş?ın ismini Hacettepe?ye çevirmesinden sonra ?Efsane dönüyor? başlıkları atılmış, Turkcell Süper Lig?de yeri olmayan(!) bir müessese takımının yerine semt takımı...

Gençlerbirliği Oftaş’ın ismini Hacettepe’ye çevirmesinden sonra ‘Efsane dönüyor’ başlıkları atılmış, Turkcell Süper Lig’de yeri olmayan(!) bir müessese takımının yerine semt takımı gelmişti. Artık güya herkes Hacettepe’ye sempati duyup destekleyecekti.
Ama değişen tek şey takımın düşen performansı oldu. Hacettepe ismi artık uğurlu mu gelmedi bilinmez ama takıma desteğin arttığı falan yok, yalnızca sayıları 2-3 bini geçmeyen anti-müessese ve anti-belediyeci futbol severin gönlü oldu o kadar.
Belediye ve müessese takımlarına karşı savaş, genelde ‘Bizans’a karşı savaşla aynı çerçevede yürütülür. Bu tarz takımları sevmeyenlerin, genelde 60’larda türeyen il takımlarının taraftarlarıyla, yanlış yönetim sonucu darboğazda kalan köklü kulüplerin sevenleri olduğu görürüz. Oysa Anadolu futbolunu sürüklediği öne sürülen bazı kentlerde futbolun bizzat belediye ve mües-seseler tarafından sürüklendiğini görürüz.
Geçen sezon Eskişehirspor Başkanı Oftaş’ı ‘ti’ye aldığı için (Reklam alma konusuydu) Eskişehir futbolunu örnek vermek istiyorum. Eskişehirspor dışında bu kentten profesyonel olabilmiş takımlar şunlar: Demirspor, Şekerspor, ESKİ. Üçü de müessese takımı. Eskişehir Süper Amatör Küme’ye bakıyoruz bu sezon: 9 takımlı ligde 1 Belediye (Odunpazarı Bld) ve 8 müessese takımı (Demir, Anadolu Ünv, Sağlık, Harb İş, Özel İdare, Telekom, Şeker, DSİ Bent) var. Koca Eskişehir kenti en üst düzey amatör kümesinde bir tane bile mahalle-semt takımı çıkaramamış.
Yine İzmir’de mesela 22 takımlı Süper Amatör Küme’de 9 takım Belediyespor. Ayrıca isminde belediye kelimesi geçmemesine karşın belediyeden açıkça destek alanlar var. Ankara Süper Amatör’de 5 belediye, 5 müessese takı-mı var (Lig 13 takımlı!). Buna karşın ‘Biz-ans’ın kalbi İstanbul’un 73 takımlı süper amatöründe belediyespor sayısı 4! Şu anda hiç mües-sese takımı yok, geri kalanların hepsi ilçe/ semt/mahalle ekipleri. Bursa ve Trabzon’da da müessese-belediye takımlarının oranları az.
Niye? Bursa, İstanbul, Trabzon gibi kentlerde oturmuş bir futbol kültürü var. Buralarda futbolseverler kendi mahallesinin amatör kulübünü de takip ediyor. Böyle olunca bu illerden profesyonel liglere daha fazla takım yükseliyor. Bu nedenle amatör kümeleri belediye ve müessese takımlarının tekelinde olanların, ‘Tukcell Süper Lig’de şu olsun, bu olmasın’ demeye hakkı yok bence.