Nişantaş!

Küçük bir ilkokul öğrencisiyken çocukken gazete-lerde iki şeye bakardım: Takımlarının son üç maçlarını gösteren ve ufak bir yorum yapılan dev Spor Loto tahminleri ve maç tabloları.
Nişantaş!

Mehmet Yozgatlı ve Chaabani hem gol attı, hem de kırmızı kart gördü. FOTOĞRAF: AHMET KARAASLAN / AA

Küçük bir ilkokul öğrencisiyken çocukken gazete-lerde iki şeye bakardım: Takımlarının son üç maçlarını gösteren ve ufak bir yorum yapılan dev Spor Loto tahminleri ve maç tabloları. Nişantaşıspor’un ismine de Tercüman’ın bir sayısında deplasmanlı amatör lig sayfalarında rastlamıştım. Kırmızı-Lacivertliler o maçlar sonucunda 3. Lig’e çıkmayı başarmış, 90’lı yıllarda 9 sezon 3. Lig’de mücadele etmişti. Hatta bir sezon (1996/97) 2. Lig’de bile oynamanın gururunu bile yaşadılar.
Ancak 1947’de kurulan bu tarihi kulüp, daha sonra birçok semt kulübünün yaşadığı süreçten geçti ve 2000-2001 sezonunda amatör lige düştü. Düştükten bir sonraki sezon terfi maçlarına katılıp ilk turda elenen Nişantaşıspor daha sonra 3. Lig’in kıyısından bile geçemedi ve 1. Amatör’e takılı kaldı.
Nişantaşı şu anda İstanbul amatörün ikinci seviyesi olan 1. Amatör Küme’de mücadele ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu, ligin ilk maçında Ayazağa Stadı’nda Bahçelievlerspor’u konuk ettiler. Teorik olarak Ayazağa ve Nişantaşı aynı ilçede olsa da pratikte son derece alakasız yerler. Zaten merkez Şişli’yle buraya bağlı Ayazağa arasında Kâğıthane ilçesinin toprakları var! Haliyle iç saha maçı olmasına karşın Nişantaşı’nın tek tük seyircisi vardı. Zaten değişen nüfus yapısı nedeniyle semtte artık maçlara gelen pek kimse de yok. Başkan Mustafa Kemal Torun eskiden deplasmanlara bile müthiş bir destekle gittiklerini ancak artık ancak çok önemli maçlarda destek bulabildiklerini belirtiyor. Nişantaşı’nın zaten en büyük handikapları seyirci ve saha (Eh biraz da para sorunu var ama kimde yok ki?). Takım 3. Lig’deyken maçlarını çoğunlukla Eyüp Stadı’nda oynardı. Semte en yakın saha Feriköy’ünki, ancak öğrendiğimize göre iki kulüp arasındaki ilişkiler pek de sıcak değil.
Son derece tecrübeli bir ekip kuran Kırmızı-Lacivertliler, ilk yarıda buldukları gollerle, sezona kendileri gibi iddialı giren Bahçelievler’i 3-1 mağlup ettiler. Bu sezon şampiyonluk için çok iddialılar. Aslında Nişantaşı geçen sezon Süper Amatör’e yükselmeye çok yaklaşmış ancak son hafta adeta final niteliğindeki maçta Cankurtaranspor’a 2-0 mağlup olmuştu. Nişantaşılılar o maçı hâlâ unutamıyor ve ‘çamura saplandık o gün’ diyor.
Kırmızı-Lacivertliler bu sezon çamura saplanacak mı hep beraber göreceğiz. Belki ‘Nişantaş’ tezahüratlarını bir gün yine profesyonel lig maçında dinleme şansımız olur.