Örnek davranış

Son birkaç yıldır Türkiye?de aynı tartışma sürüyor. ?Bizde niye şampiyon takım, rakibi tarafından alkışlanmıyor??.

Son birkaç yıldır Türkiye’de aynı tartışma sürüyor. ‘Bizde niye şampiyon takım, rakibi tarafından alkışlanmıyor?’. Daha önce İngiltere’de olmuştu, geride bıraktığımız sezon da Real Madrid-Barcelona karşılaşması öncesi Katalan ekibinin futbolcuları, soyunma odası girişinin önünde dizilip ezeli rakiplerini sahaya çıkarken alkışlamıştı. Bu tür hareketler kimseyi küçültmüyor, bilakis yüceltiyor. Türkiye’de bunu yapan sanırım bir Radikal Spor vardı, iki sezon önce Nişantaşı’nda spor servisi elemanları olarak Feryal Pere’yi alkışlamıştık! Ancak basın yayın organlarında hep kavga haberleriyle anılan amatör kümede geçtiğimiz Pazar günü son derece güzel bir olay oldu, onu sizlerle paylaşmak istiyorum.

İstanbul 2. Amatör Küme 20. Grup’ta şampiyonu belirleyecek karşılaşmada Üsküdar İcadiyespor’la Kadıköy Yeldeğirmenispor Spor Akademisi Stadı’nda karşı karşıya geldi. İkinci Amatör için oldukça iyi sayılabilecek ateşli bir seyirci topluluğunun önünde oynanan maçın ilk yarısında gol olmadı (Bu arada maç berabere bitse bu iki takım değil, Tekelspor şampiyon oluyordu!). İkinci yarı Yeldeğirmenispor biraz daha fazla pozisyona giren taraf olsa da bir ani atakta İcadiye penaltı kazandı. Penaltıyı yaptıran Yeldeğirmeni’nin 36 yaşındaki kalecisi Erhan Eliş hiçbir itirazda bulunmadı, skor 1-0 oldu, Yeldeğirmenli hiçbir futbolcu alıştığımız üzere hakemin etrafını falan sarmadı.
Sonrasında karşılaşma biraz gerildi haliyle. Zaman zaman oyuncular arasında tartışma çıktı, taraftarlar hakem kararlarına itiraz etti. İcadiyeliler kendilerince haklı
olarak vakit geçirmeye başladı (Hatta top toplayıcı olmadığından Yeldeğirmenisporlular İcadiye kalesinin arkasına bir yedek oyuncularını dikip rakiplerinin vakitten çalmalarını önlemeye çalıştı!).

Açıkçası ben de ‘maç sonunda kıyamet kopar herhalde’ diye düşündüm. Uzatmalar oynanırken Yel değirmeni kalecisi Erhan topu oyuna sokmadı, ayağında bekletmeye başladı, sonra Yeldeğirmenliler dahil tüm tribünler ayaklandı ve şampiyonu alkışlamaya başladılar. Maç bitiminde kaleci Erhan takım arkadaşlarını soyunma odası girişinin önünde dizdi, rakiplerini alkışladılar, tebrik ettiler.
İcadiyeli futbolcular da gelip rakiplerini tebrik ederken, tüm tribünler bu güzel olayı alkışladı.
Burada başta kaleci Erhan Eliş olmak üzere tüm Yeldeğirmenli futbolcuları kutlamak gerek. Profesyonel ligde yaşananları düşündükçe gerçekten kim profesyonel kim amatör, insan düşünmeden edemiyor...