Peki ya Trakya?

Türk futbolunde hep bir ?Anadolu futbolu? sorunsalı varolagelmiştir. Anadolu takımlarının İstanbul?a karşı ezilmişliğinden dem vurulmuş, Türk futbolunun gelişmesinin Anadolu...

Türk futbolunde hep bir ‘Anadolu futbolu’ sorunsalı varolagelmiştir. Anadolu takımlarının İstanbul’a karşı ezilmişliğinden dem vurulmuş, Türk futbolunun gelişmesinin Anadolu futbolunun gelişmesine bağlı olduğu sürekli dile getirilmiştir. Ancak Türkiye’de Anadolu ve İstanbul’dan başka bir yer daha var: ‘Mini Avrupa’mız Trakya! Ve inanın Trakya futbolunun durumu Anadolu futboluna göre içler acısı.
Lüleburgazspor efsanesini bilirsiniz. Türkiye Kupası’nda aynı sezonda hem Fenerbahçe hem de Beşiktaş’ı eleyen ve ‘A be Lüle, naptın büle?’ başlıkları attıran Yeşil-Kırmızılılar şu anda profesyonel liglerde Trakya’yı temsil eden tek takım durumunda. Onlar da uzun süredir yer aldıkları amatör kümeden 3. Lig’e ancak 2007’de profesyonel ligde takımı olmayan illerin temsilcilerinin yer aldığı özel bir turnuvayla çıkabildiler.
Bir dönem liglerde fırtına gibi esen Çorluspor, borçları nedeniyle şu anda transfer yapamıyor, Tekirdağ Süper Amatör Küme’de, alt yapısından çıkardığı gencecik futbolcularla yaşam savaşı veriyor. Edirnespor, Tekirdağspor ve Kırklarelispor da maddi olanaksızlıklar içinde. Tekirdağspor kendi liginin vasat ekiplerinden, diğer ikisi zayıf liglerinin verdiği avantajla 3. Lig’e terfi maçlarına gitmeye hak kazansa dahi orada İstanbul, Kocaeli, Balıkesir gibi illerin mahalle takımlarından fark yiyip ilk maçta geri dönüyor. Hayraboluspor, Uzunköprüspor, Sarayspor gibi 3. Lig gören takımlar artık iddiasız sıradan ekipler.
Bir dönem profesyonel liglerde çok takımla temsil edilen Trakya futbolunun bu duruma düşmesinin en büyük nedeni ilgisizlik ve maddi imkanların yetersiz olması. Sol partilerin hakim olduğu Trakya’da yerel yönetimlerin futbola fazla yatırım yaptığı da söylenemez. Son dönemde Trakya’nın en güçlü takımı olan ve büyük paralar harcayan Çerkezköy Belediyespor’u destekleyen belediyenin, bölge genelinin aksine AKP’li olması ilginç. Gerçi Lüleburgaz DSP’li ancak Lüleburgazspor’da daha çok yönetimin büyük özverisi var.
Trakya’nın aksine çevredeki Balıkesir, Kocaeli, Bursa ve İstanbul’un dış belde takımları belediyelerinden (ve sanayi kuruluşlarından) büyük destek aldıkları
için ortada büyük bir dengesizlik oluyor. Hal böyle olunca parasız Edirnespor’un Kocaeli’nin Suadiye Belediyespor’undan ilk maçta beş gol yiyip de geri dönmesinden daha doğal bir şey olmuyor!