Sorunlar kupası

Afrika Uluslar Kupası'nın 26.'ncısı pazar günü Gana'da başladı.

Afrika Uluslar Kupası'nın 26.'ncısı pazar günü Gana'da başladı. Kulüpler yıldızlarının milli takımlarına gitmesini pek istemez, ancak herhalde Avrupa takımlarını Afrika Uluslar Kupası kadar kızdıran bir başka turnuva yoktur. Düşünün, Afrikalı yıldızınız sezon ortasında 2-3 haftalığına gidiyor. Premier Lig'deki Portsmouth gibi 'yaşlı kıta'dan oyunculara yatırım yapan takımlar oldukça zor durumda kalıyor.
Kupanın her iki yılda bir ocak ayından yapılması hakkındaki tartışmalara son olarak FIFA Başkanı Sepp Blatter de katıldı. Blatter, Güney Afrika'da yapılacak 2010 Dünya Kupası öncesinde, aynı yıl bu zamanlarda Angola'da yapılacak turnuvanın 'oyuncuları biraz yorabileceğine' dikkat çekerek, 'bunun Afrika futboluna zararlı' olabileceğini belirtti. Blatter'in gerçekten Afrika futbolunu ne kadar önemsediğini bilemeyiz ancak işin perde arkası biraz daha farklı. Blatter'e karşılık Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) Başkanı Issa Hayatou, "Ben başkan olduğum süre boyunca Afrika'nın en büyük futbol festivalinin tarihi değişmeyecek" dedi. Bu ikili, zamanında FIFA başkanlığı için yarışmış ve Blatter biraz şaibeli şekilde seçimi kazanmıştı (Ayrıntı için Andrew Jennings'in 'Faul!' isimli kitabını okuyabilirsiniz).
Açıkçası Blatter bu yeni açıklamaları biraz da Hayatou'ya nispet olsun gibi yapıyor gibi görünüyor. Bu ikili arasında çekişme daha uzun süre devam edecek gibi, ancak hem Blatter hem de Avrupalı kulüpler ne kadar bastırırsa bastırsın Issa Hayatou, kupayı ocakta oynatmaya kararlı. Blatter'in söylediği gibi Afrika Uluslar Kupası'nın diğer büyük organizasyonlar gibi haziran/temmuz dönemine getirilmesi zor. Bir kere çiftli yıllarda Avrupa Şampiyonası (2008, 2012...) ve Dünya Kupası (2010, 2014...) var. Tekli yılları (2007, 2011...) Copa America ve Asya Kupası parsellemiş durumda. Blatter hangi alternatif yılları düşünüyor merak ediyorum açıkçası. Ağustosta zaten ligler başlıyor, kimse oyuncusunu vermek istemez. Oyuncular da zaten o dönemde milli takımda oynamak istemez.
O nedenle Afrika Uluslar Kupası'nın mevcut tarihleri gerek takvim sıkışıklığı gerekse Afrika'nın iklim koşulları gereği (Temmuzda çöl sıcağında Mısır'da maç oynattığınızı düşünün) ideal gibi görünüyor. Hem zaten Afrikalı futbolcuların genelde kulüplerinde çıkardığı sorunlara bakıyorum da, tek dertleri milli takıma gitmek olsun!