Sportif mi siyasi mi?

Olaylı Kırıkhanspor-Siirtspor maçı sonrası konuk ekipten, "Kırıkhan'ın Güneydoğu ekipleriyle oynadığı her maç böyle" açıklaması geldi. Kırıkhanspor yönetiminin yanıtı: Yenilgilerine kılıf arıyorlar.

Spor Toto 3. Lig 3. Grup’ta geçen hafta sonu oynanan Siirtspor-Kırıkhanspor karşılaşmasının yankıları devam ediyor. Ev sahibi ekibin 2-0 üstünlüğüyle sona eren mücadele sonrası çıkan olaylarda üç kişi yaralanırken, Siirtspor Kırıkhanspor’u kınayan bir açıklama yaptı. Kulüp, Kırıkhanspor’un Doğu ve Güneydoğu ekipleriyle oynadığı maçlarda sürekli olay çıktığını öne sürerken, Hatay temsilcisinin maçlarına dikkat edilmesini istedi.
Siirtspor Kulübü’nden yapılan yazılı açıklamada, Kırıkhansporlu taraftarların sahaya inerek futbolcularına saldırdığı ifade edilerek “ Olayları yatıştırmak için olay yerine giden teknik heyetimiz ve yöneticilerimiz de menfur saldırılara maruz kalmışlardır. Yaralanan taraftarlarımızı hastaneye götürmek için olay yerine gelen ambulansın rakip takım taraftarları tarafından engellenmesi de onların ne kadar sporun kardeşliğinden uzak olduklarını göstermektedir” denildi.
“Üzerinde durulması gereken en önemli nokta, Kırıkhanspor’un bu olayları Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi takımlarıyla oynadığı maçlarda yapmasıdır” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Kırıkhanspor-Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor maçında da benzer olaylar meydana gelmiş ve Diyarbakır takımı spor dışı çirkin saldırılara maruz kalmıştır. Futbol Federasyonu başta olmak üzere devletin ilgili birimlerini bu olayların üzerine giderek sporumuzda kanayan yara haline gelmekte olan Kırıkhanspor’un bu çirkin tutumuna ’Dur’ demelerini bekliyoruz. Spor dışı emellerini yeşil zeminlere taşıyarak bölge takımlarına karşı düşmanca tutum sergileyen Kırıkhanspor’un bu tutumunu kınıyoruz.” 

‘Başıma ayakkabı yedim’
Bu açıklamalar, Kırıkhanspor cephesinde ‘Üzüntüyle’ karşıladı. Geçen sezon 3. Lig’de Doğu ve Güneydoğu takımlarıyla aynı grupta yer aldıklarını hatırlatan Kulüp Başkanı Mete İççan, “Geçen sezon Siirtspor’la Yükselme Grubu’nda beraberdik. Siirt’teki maçı 2-0 kaybettik. O maçta teknik heyetimiz küfürlerin, bozuk paraların, pet şişelerin hedefi oldu. Ben, başıma 45 numara ayakkabı yedim ama Kırıkhan’a geldikten sonra tek kelime açıklama yapmadım. Biz sahamıza gelen her takımı en iyi şekilde ağırlayıp yolcu ederiz. Siirtspor maçında da teknik heyet ve futbolcu öperek uğurladık. Ancak hem Siirtspor hem de Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor maçından sonra konuk takımlardan bazı kişilerce ‘bunun deplasmanı da var’ diye tehdit edildik” diye konuştu. 

‘Çok iyi karşıladık’
Kırıkhanspor Teknik Direktörü Ali Beykoz, “Maç öncesi rakip takımla bayramlaştık. Taraftarlarımız ‘Hoşgeldiniz’ diye tezahürat yaptı, Siirtliler yanıt verdi. Çok güzel bir maç oldu. Maç sonrası en iyi şekilde kendilerini uğurladık” ifadelerini kullandı.

‘Siyasete dökülmemeli’
Hatay temsilcisinin ikinci başkanı Halil Yılmaz ise, Siirtspor’un açıklamasında ‘Yönetici’ denilen kişinin malzemecileri olduğunu belirterek, “Maçtan sonra Siirtsporlu taraftarlar kalecimize saldırmaya çalışırken malzemecimiz onu korumaya gitmiş, olaylar buradan sonra patlak vermiştir. Siirtsporlu futbolcular da malzemecimize saldırmıştır. Olayların bizimle alakası yok. Biz yönetim olarak sahaya girip olayları büyümeden önledik” dedi.
Yılmaz, hem Diyarbakır BB hem de Siirtspor’un kendilerine namağlup geldiğini hatırlatarak, “İki maçı da kazandık. Galip gelen takım olarak biz niye olay çıkaralım? Diyarbakır maçında 3-0 galibiz, rakibin iki kırmızı kartı var, sonra olay çıkıyor. Siirt maçını 2-0 kazandık, yine olay çıktı. Kendilerini haklı çıkarmak için bu tür açıklamalar yapmalarını üzüntüyle karşılıyoruz. Sahaya inip bizi provoke ediyorlar, sonra işi siyasete döküyorlar. Bizim kimseyle husumetimiz yok. Tüm Siirtliler bizim kardeşimiz. Üç-beş kişinin yaptığını tüm camiaya mal edemezsiniz. Yönetimler sağduyulu olmalı” diye konuştu.