Süper (!) Kupa

Bildiğiniz gibi, lig ve kupa şampiyonumuzu 2006 yılından bu yana karşı karşıya getiren Süper Kupa karşılaşması, üçtür Almanya?da oynanıyor.

Bildiğiniz gibi, lig ve kupa şampiyonumuzu 2006 yılından bu yana karşı karşıya getiren Süper Kupa karşılaşması, üçtür Almanya’da oynanıyor. Ancak Galatasaray ve Kayserispor arasında son oynanan karşılaşma sonrası, bu kupanın Almanya’da oynanması konusu yeniden düşünülmeli.
Maçı televizyondan izledim. 40 bin kişilik Duisburg MSV Arena’da iyimser bir ihtimalle taş çatlasa 15 bin kişi vardı. Müzesinde UEFA Kupası bulunan son lig şampiyonu ve Türk futbolunun en çok umut vaat eden takımlarından biri olan kupa galibi Kayseri-
spor’un bu önemli maçında yalnızca 15 bin...
Organizasyonun kâr-zarar durumu henüz açıklanmadı ancak şu bir gerçek ki bu maç Türkiye’de oynansa daha fazla seyirci çekerdi. Süper Kupa’yı Almanya’da oynatarak yurtdışındaki vatandaşlarımıza bir jest yapıldığını düşünen büyük bir yanılgıya girer. Zaten başta İstanbul’un üç büyükleri olmak üzere Turkcell Süper Lig takımlarının birçoğu Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika gibi ülkelerde kampa girip hazırlık maçları yapıyor. Süper Kupa maçından önce Almanya’daki Türkler Galatasaray’ı ülkelerinde görme şansına e-riştiler zaten. Niye normal bir hazırlık maçından daha yüksek paralara, fazla önemsenmeyen bir kupa maçına bilet alsınlar?
Evet ya, fazla önemsenmeyen... Süper Kupa ne kadar önemli? Bu kupa, 1998’de sona eren Cumhurbaşkanlığı Kupası’nın bir nevi devamı. Cumhurbaşkanlığı Kupası zamanında büyük önem taşıyordu ancak sonra nedense ilgi azaldı ve kaldırıldı (İki yıl sonra da TSYD Kupası sona erdirildi). Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin koltuğunda oturan kişi. Futbol da en popüler spor, öyleyse böyle bir kupa manalı olmaz mıydı? Basketbolda hâlâ Cumhurbaşkanlığı Kupası var, at yarışlarında Cumhurbaşkanlığı Koşusu var ancak futbolda yok. Hep diyoruz, futbolu değil bize hissettirdiklerini seviyoruz. Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale yükselme başarısının, takımın lig şampiyonluğunu Galatasaray’a kaptırmasıyla bir kalemde silindiği bir zamanda Cumhurbaşkanlığı Kupası ne taraftarların ne de daha fazla para kazanmaktan başka bir şey düşünmeyen kulüplerin fazla umrunda olmaz elbette. Haliyle Süper Kupa da klasik Türk futbolseverler için fazla bir şey ifade etmiyor. Bu nedenle Süper Kupa ya yapılmasın, ya da daha düzgün bir organizasyonla Türkiye’de, futbola aç bir kentte yapılsın.