'Tak-sim-tak'

Ancak futbol tarihiyle yakından ilgilenenlerin bildiği bir kulüp olan Taksimspor'un ismi Hrant Dink suikastinden sonra tüm Türkiye'de duyulmuştu.

Ancak futbol tarihiyle yakından ilgilenenlerin bildiği bir kulüp olan Taksimspor'un ismi Hrant Dink suikastinden sonra tüm Türkiye'de duyulmuştu. Dink, 1940'ta Ermeni cemaatince kurulan bu kulüpte 80'li yıllarda profesyonel forma giymiş, hatta Ödemişspor maçında bir gol attığı anlatılmıştı. Dink, futbolu bıraktıktan sonra Sar-Kırmızılılarla bağını koparmamış, Agos Gazetesi'nde Taksimspor'un her branştaki faaliyetlerine yer ayırmış, kulübe destek vermişti. Taksimspor da suikast sonrası ilk maçına Dink'in anısına beyaz formayla çıkmıştı.
Taksimspor daha sonra, haliyle, unutuldu. Bir sezon 2. Lig, dokuz sezon da 3. Lig'de oynayan Taksimspor bu sezon İstanbul Süper Amatör Küme'de zor günler geçirdi ve ligde kalmayı son anda başardı. Aslında son haftaya girerken durum aleyhlerineydi zira düşmemek için çekiştikleri Beyoğlu Yeniçarşıspor (Beyoğluspor'la karıştırmayın) son hafta düşmesi kesinleşen Balkan Yeşilbağlar'la oynarken onlar grubun şampiyonu Ümraniyespor'la karşılaşıyordu. Yeşilbağlar'a ligde tek puanını vermiş takım olan ve dibe vurmuş görünümü veren Taksim, zoru başararak son maçta Ümraniye'yi 2-1 yendi, ki Derby County'nin Chelsea'yi yenmesiyle eşdeğer bir başarıydı bu. Maç sonrası "Tak tak tak, sim sim sim, Taksim Taksim tak" tezahüratları eşliğinde futbolcular ve 100 kadar taraftar (ki çoğu orta yaş üstü) ligde kalmayı kutladı.
Sanayi kuruluşları ve belediyelerin desteklediği onca takım arasında Taksimspor'un ligde kalmasını bile büyük başarı olarak nitelemek gerek. Kulübün başkanlığını, 15 yıl Sarıyer'de top koşturan Garo Hamaciyan yapıyor. Kulüp maçlarını Feriköy Stadı'nda yapıyor, zaten kulüp binaları ve antrenman sahaları bu semtte. Ermeni cemaatinin takımı olarak kurulsa da kulüpte Türk yöneticiler de var, futbolcular da Türk. Zaten daha önce belirttiğimiz gibi amatör liglerde hiçbir cemaat veya diaspora takımının bir Athletic Bilbao olma şansı yok.
* * *
100. yılını kutlayan ve 3. Lig'e yükselerek bunu taçlandırmak isteyen Vefaspor hedefinin ilk aşamasını tamamladı ve grubunu ikinci sırada tamamlayarak 3. Lig'e terfi maçlarına katılmaya hak kazandı. Ancak bunu yaparken yılların Galata'sını üzdüler. Galata, fikstür gereği maç yapmadığı son hafta rakibine geçildi. Vefalılar, yıllardır düşledikleri 3. Lig'e artık sadece 5 galibiyet uzaklıkta...