Taraftar sahayı bastı, maç tatil oldu

Bölgesel Amatör Lig'de iki İstanbul ekibi, Kuştepespor ve Arnavutköy Belediyespor arasında Ayazağa'da oynanan maç, çıkan büyük olaylar nedeniyle 15. dakikada tatil oldu.

Bölgesel Amatör Lig’de iki İstanbul ekibi, Kuştepespor ve Arnavutköy Belediyespor arasında Ayazağa’da oynanan maç, çıkan büyük olaylar nedeniyle 15. dakikada tatil oldu. Sayıları 1000’e yaklaşan Ayazağalılar, Kuştepeli taraftarların tribünde yer aldığı stada girmeye çalışırken sahayı taş yağmuruna tuttu. Yaklaşık iki saat devam eden olayları emniyet güçleri havaya ateş açarak ve biber gazı kullanarak bastırabildi. Olayı, amatör maçlardaki vukuatlardan ayıransa çıkış nedeni ve tarafları zira sahadaki takımlardan Arnavutköy Belediyespor’un kavgayla hiçbir ilgisi olmazken olay maçın oynandığı Ayazağa’nın gençleriyle Kuştepeli taraftarlar arasında. Maç öncesi iki grup arasında sıkıntı yaşanınca Ayazağa semtinin diğer sakinleri de stada geldi ve olaylar büyüdü...

Peki olayların nedeni ne? Ayazağalı taraftarlar, Kuştepesporluların maçlarda halkı rahatsız ettiği, esnafla sıkıntı yaşadığı iddiasında. Semtin gençleri, bu maç öncesi olayların yaşanacağını beklediklerini ifade ediyorlar. Ayazağaspor Onursal Başkanı ve Şişli Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Karaman ise itidal çağrısı yaptı. “Olaylar, iki takım taraftarı olan gençlerin sosyal medyada yazışmaları sonucunda meydana geldi” diyen Karaman, “Kuştepeliler Ayazağa girişinde sloganlar atmış, semtin gençleri de bunu meydan okuma olarak algılamış. Sonrasında tasvip etmediğimiz olaylar oldu” dedi. Ayazağa ve Kuştepe’nin kardeş kulüpler olduğunu belirten Karaman, Kuştepeli taraftarlar hakkındaki iddialar içinse “Belki 1-2 münferit olay olmuştur ancak bunu camialara mal etmek doğru değil, Bugün profesyonel takımların bile taraftarlarının gittikleri yerde esnafla yaşadıklarını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Arnavutköy Belediyespor Kulüp Başkanı Avukat Ercan Üner ise “Aralarında husumet olan grupların maçının Ayazağa Stadı gibi sıfır güvenlikli bir stada verilmesi ve stadın tek bir çıkış noktasının olması, sonrası statta 4 saat mahsur kalmamız bizleri üzdü. Futbolcularımın yaşadığı bu tramvanın telafisi nasıl olacak?” diyerek tepki gösterdi. Maçla ilgili kararı TFF verecek.

Kuştepespor: Olaylar organize
Kuştepespor Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “Bu olay kesinlikle organizedir. Gerekli yerlere suç duyurusunda bulunacağız” denildi. Kırmızı-Siyahlı Şişli temsilcisinden yapılan açıklamada, “Yıllardır Ayazağa’da iç saha maçlarımızı oynuyoruz, hiç sıkıntı yaşamadık. Canımızı zor kurtardık. Çevik Kuvvet gelene kadar geçen iki saatlik sürede statta mahsur kaldık. Otobüsümüz parçalandı. Stadın yanındaki ambulansa bile zarar verildi. Esnafın camları kırıldı. Eğer Şişli Emniyet Müdürümüz olmasa olaylar çok daha vahim sonuçlar doğurabilirdi. Tek tesellimiz bu vahim olaylar sırasında ne bizden ne de karşı taraftan bir yaralanan olmaması” denildi.

Kuştepesporlu taraftarların önceki haftalarda Ayazağa halkıyla sıkıntı yaşadığı yönündeki iddialara da yanıt verilirken, “Maç öncesi Ayazağa’daki polis merkezine başvurarak, önceki haftalarla ilgili olarak taraftarımız hakkında şikâyet olup olmadığına yönelik başvuruda bulunduk, bize şikâyet olmadığı belirtildi. Bazı münferit olaylar olabilir lakin yönetim olarak hiç tasvip etmediğimiz bu davranışların önüne geçmemiz mümkün değil. Taraftarımız özellikle son 4 yılda örnek bir profil sergilemektedir. Yönetim olarak maçta olay çıkaranlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız” ifadeleri kullanıldı.

Olaylarda zarar gören esnafın zararını ödemek için de harekete geçen Kuştepespor bundan sonra maçlarını Ayazağa’da değil, Gaziosmanpaşa sınırları içindeki Yıldıztabya’da oynayacak.