Terfilerin ardından

Bu sezon Turkcell Süper Lig?de ve Bank Asya 1. Lig?de 18?er, 2. Lig?de 50, 3. Lig?deyse 65 ekip mücadele etti.

Bu sezon Turkcell Süper Lig’de ve Bank Asya 1. Lig’de 18’er, 2. Lig’de 50, 3. Lig’deyse 65 ekip mücadele etti. Katılan takım sayısı açısından, futbolumuzda en geniş kapsamlı organizasyon Üçüncü Lig’e terfi maçlarıydı. Tam 160 takım mücadele etti ve bunlardan sadece beşi mutlu sona ulaştı: Bandırmaspor, Yeni Menemen Belediyespor, Düzcespor, Keçiören Belediyespor ve Diyarbakır Bağlar Vuralspor.
Göztepe sayesinde terfi maçlarına bu yıl ulusal basın az-çok ilgi gösterdi
ancak Sarı-Kırmızılılar Eskişehir Grubu yarı finalinde İstanbul’un güçlü ekibi Ayazağaspor’a penaltılarla elenince final maçları üvey evlat gibi kaldı.
27 Kasım 2007 tarihli ‘Göztepe çıkar mı?’ başlıklı yazımızda, Sarı-Kırmızılıların işinin gerçekten zor olduğunu belirtmiştik. İzmirliler, Manisa’daki ilk tur maçlarını rahat geçmelerine karşın ilk ciddi sınavda takıldılar. Göztepe’yi eleyen Ayazağaspor ise Türk futbol tarihinde bir rekora imza attı ve terfilerde üst üste dört maçını da penaltılarla kazandı. Ancak Sarı-Yeşilliler finalde Yeni Menemenspor’a 2-0 mağlup oldu. Menemen böylece 1990-1991’de düştüğü Üçüncü Lig’e dönüş yaptı. Sarı-Lacivertliler terfilerin
sürpriz paketiydi zira Eskişehir Grubu’nda maçlar başlamadan en az şans verilen
onlardı. Ama mücadele ettiler, kazandılar.
Diğer dönüş yapan ekipler, uzun yıllar 2. Lig’de mücadele eden Düzcespor ve Bandırmaspor’du. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın destek verdiği Düzcespor beş, İlyas Tüfekçi’nin çalıştırdığı Bandırmaspor ise üç sezon sonra profesyonel lige geri döndü.
Samsun’da iki Ankara ekibinin final mücadelesi Türk futbol tarihinde eşine az rastlanır bir skora sahne oldu. Keçiören Belediyespor-Çubukspor maçında 90 dakika 2-2 sona ererken Keçiören 30 dakikalık uzatmaya 6 gol sığdırdı, bir tane de Çubuk attı ve karşılaşma 8-3 bitti. Çok futbolcu atıldı diye düşünebilirsiniz ancak kırmızı kart gören Çubuksporlu sayısı sadece birdi. Keçiören Belediyespor gelecek sezon Keçiörengücü’yle aynı grupta yer alacak. Ankaralı arkadaşlardan aldığımız bilgilere göre iki kulüp arasında sıkı bir rekabet var. Böylece profesyonel liglerimizde artık ‘Keçiören derbisi’ kavramı da yerini alacak.
Terfilerin en büyük sürprizi İstanbul’dan katılan 12 takımın da 3. Lig vizesi alamamasıydı. Trabzon ve Bursa da büyük hayal kırıklığı yaşayan kentlerdi. 2000’lerin başından
bu yana her sene birer takım çıkaran bu üç kent, iki sezondur hüsrana uğruyor.